03.11.2015. Аналітика. Місцеві вибори в Україні: Попередні політичні підсумки, Демініціативи


Фонд Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва oпублікував аналітичний матеріал “Місцеві вибори в Україні: Попередні політичні підсумки”. У матеріалі оглянуто попередні результати місцевих виборів 25 жовтня 2015 року, а також проаналізовано, які довгострокові виклики можуть постати перед провладною політичною силою вже у післявиборчий період.

25 жовтня 2015 року в Україні відбулися чергові місцеві вибори. Громадяни України обирали новий склад депутатів місцевих рад (обласних, районних, міських, сільських, селищних) та відповідних голів сіл, селищ та міст. Особливістю цьогорічної кампанії з місцевих виборів є те, що проходили вони відповідно до нового закону «Про місцеві вибори», який було ухвалено влітку цього року. Цілком прогнозовано, місцеві вибори не проводились на непідконтрольних Україні територіях анексованого Криму та окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Крім того, Центральна виборча комісія попередньо встановила неможливість проведення виборів 25 жовтня 2015 року до 91 місцевої ради Донецької області та 31 місцевої ради Луганської області, що територіально були розташовані близько до зони бойових дій на Донбасі. Безпосередньо в день голосування в силу технічних причин вибори так і не розпочалися в Маріуполі та Красноармійську, тоді як в місті Сватове Луганської області вибори були визнані недійсними через помилки у виборчих бюлетенях. Загалом у місцевих виборах в Україні, за даними ЦВК, взяли участь майже 13,8 млн громадян, що становить приблизно 46,6% загальної кількості виборців. Під час виборчої кампанії як міжнародні спостерігачі, так і спостерігачі Комітету виборців України (КВУ) зафіксували понад півтори тисячі порушень виборчого законодавства. Однак більшість порушень, за даними того ж таки КВУ, носили швидше процедурний та технічний характер, що не могло суттєво вплинути на кінцеві результати виборів. Відтак, спостерігачі від ОБСЄ, вказуючи на зафіксовані проблеми цих виборів, загалом відзначили «дотримання демократичного процесу» в ході місцевих виборів в Україні 2015 року.
ЦВК має визначити остаточні результати місцевих виборів до 4 листопада 2015 року та оприлюднити ці результати протягом наступних п’яти календарних днів (не пізніше 9 листопада). Проте попередні дані підрахунку голосів, так само як і дані екзит-полів, проведених у день голосування, дають підстави вже сьогодні говорити бодай про попередні результати, основні тенденції та ймовірні політичні наслідки цьогорічної виборчої кампанії з місцевих виборів в Україні.

Читати більше.