07.11.2014. Українська Платформа громадянського суспільства прискорить реформи в Україні


Cтворення платформи громадянського суспільства Україна-ЄС перебачено Угодою про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Платформа має стати органом контролю виконання цієї угоди та форумом для спільних засідань з європейською частиною Платформи й обміну думками щодо реалізації асоціації. З європейського боку партнером українських громадських активістів буде Європейський економічний і соціальний комітет (ЄЕСК).

Член оргкомітету Платформи та директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко заявив під час відкриття зборів, що громадський сектор України на виконання угоди про асоціацію першим формує орган співпраці з ЄС. Він назвав головними завданнями платформи “громадянський контроль, нагляд, незалежну експертизу та репрезентацію інтересів суспільних груп, що передбачене угодою”.Сушко повідомив, що до української частини Платформи увійшло майже 170 громадських організацій.

Їхні представники обрали координаторів за 15 робочими тематичними групами за 15 напрямками, що представлені в угоді про асоціацію. Серед них – політичний діалог та зовнішня політика, демократичні реформи, боротьба з корупцією, права людини, міграційна політика, нетарифне, тарифне і технічне регулювання, торгівля послугами, промислове та науково-технічне співробітництво, енергетика та транспорт, зовнішнє середовище, соціальна політика, освіта і навчання, транспорт і міжрегіональна співпраця.

Створення української частини Платформи привітали голова парламентського комітету з євроінтеграціїГригорій Немиря, перший заступник директора урядового офісу з євроінтеграції секретаріату КабмінуМикола Кузьо та заступниця міністра закордонних справ з євроінтеграції Олена Зеркаль.

“Для України важливо залучати громадянське суспільство до кожної площини створення сучасної держави, проведення реформ, наближення до Європейського Союзу”, – сказала представниця МЗС.

В решти учасників зборів думки щодо майбутнього Платформи розійшлися. Голова Центру стратегічних дослідженьПавло Жовніренко сказав DW, що без створення секретаріату та організаційного механізму втілення рішень учасників Платформи громадський тиск на українську владу та Брюссель не буде системним та ефективним. Натомість директор Національного екологічного центру України Юрій Урбанський в інтерв’ю DW висловив побоювання щодо надмірної бюрократизації діяльності громадських активістів.

Голова консультаційної місії ЄС з реформи цивільного сектору безпеки в Україні Калман Міжеі, виступаючи на установчих зборах заявив, що Брюссель покладає на громадське суспільство великі сподівання. І він, і решта гостей з країн ЄС зазначила, що саме завдяки громадським активістам рік тому в Україні спалахнули протести проти курсу на згортання Януковичем євроінтеграції, які переросли в “Революцію Гідності” та повалення правлячого режиму.

“Україна – держава з прекрасним громадянським суспільством і дуже поганим урядом. Тому завдання на найближчий час – подолати цю різницю та перебудувати державу”, – сказав Міжеі.

Часу для втілення цих намірів в України небагато, заявила виконавча директорка Офісу зв’язку українських аналітичних центрів в Брюсселі Олена Пристайко. В інтерв’ю DW вона сказала, що в неформальних бесідах євробюрократи очікують на перші результати втілення угоди про асоціацію Україна вже за два-три місяці.

“Від нас ніхто не чекає, що ми за цей термін поборемо корупцію. Але вже до січня має бути сформована парламентська коаліція, дієвий уряд, побудований нормальний діалог між президентом, урядом і парламентом, а також представлені спочатку суспільству України, а потім і європейським партнерам перші кроки зі впровадження реальних реформ”, – нагадує Пристайко.

(Коментар для DW)