23.06.2015. Законопроект про місцеві вибори, Інтерньюз -Україна, ОПОРА


Законопроект № 2831-2 про місцеві вибори, який фактично був єдиним із запропонованих законопроектів, що відповідав поняттю відкритих списків, 18 червня 2015 року не набрав достатньої кількості голосів.

До авторського колективу увійшли найкращі експерти з виборчого законодавства в Україні, серед яких і директор з розвитку ГО «Інтерньюз-Україна», головний експерт Групи з реформування виборчого законодавства Реанімаційного пакету реформ Євген Радченко.

Співавторами проекту також виступили Ольга Айвазовська, координатор виборчих програм ГМ «ОПОРА», Олексій Кошель, генеральний директор ВГО «Комітет виборців України» та інші експерти з виборчого права.

Ключовим завданням законопроекту, який фактично можна вважати дітищем демократичної спільноти та громадського сектору, було дати можливість виборцю обирати не тільки ту чи іншу політичну партію, а й кандидата, що повинен представляти цю політичну партію в місцевих радах або в парламенті.

Законопроект передбачав введення пропорційної системи з відкритими списками на виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, міських рад з кількістю виборців не менше 90 тисяч осіб. Причому виборча система дозволяла б врахувати максимальну кількість голосів виборців.

Ще однією новацією було гарантоване представництво жінок в кожній трійці з виборчого списку. Також у законопроекті була передбачена мажоритарна система відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, по 2-4 мандати в районних, міських там, де менше 90 тисяч виборців, селищних та сільських рад. Це дозволило б більш повно представляти інтереси виборців і відмінити принцип, де переможець отримує все.

Міським головою за законопроектом міг би стати лише кандидат, що набрав більше 50 відсотків підтримки виборців або якщо розрив між ним і кандидатом, що набрав другу кількість голосів, складає більше 20 відсотків. Інакше – другий тур виборів.

Незважаючи на те, що цей проект отримав найбільшу суспільну та експертну підтримку та міг би найбільш ефективно боротися проти системи підкупу голосів під час виборів, 18 червня 2015 року у парламенті він набрав 182 голоси. Натомість Верховна Рада прийняла за основу законопроект №2831-3 про місцеві вибори.

Джерело: Інтерньюз