Новий підхід до безпеки. Як стати сильнішими в сучасному світі


Марія Золкіна, політична аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, проаналізувала новий підхід до розуміння безпеки у статті для “Новое время”.

У сучасних демократіях дедалі більше набирає обертів концепція «безпеки людини» (human security). По суті, це своєрідний перехід від дуже вузького до широкого розуміння безпеки. Відсутність війни чи інших загроз життю і здоров’ю громадян, низький рівень злочинності не означають у сучасному світі безпечного середовища.

По-перше, воно формується на різних рівнях: від особистої безпеки, безпеки життя в конкретній спільноті — до національного і міжнародного рівня. По-друге, безпека розкладається на різні компоненти, і тільки їхня сукупність визначають, наскільки безпечним є середовище громадянина.

Так, ще від 1994 р. в практиці ООН з’явилася пропозиція розглядати такі складові безпеки, як: політична, економічна, персональна, продовольча, охорона здоров’я, безпека спільноти та навколишнього середовища.

У центрі нового поняття безпеки — не держава, а людина. І якщо в минулому вважалося, що через безпеку на державному рівні можна гарантувати безпеку індивіда, то сьогодні ця піраміда перевертається.

Читати далі