Інклюзивна українська освіта


Уряд України має право, більш того, зобов’язаний гарантувати, що всі громадяни володіють державною мовою.

Про це заявив Олександр Сушко, Науковий Директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, в статті для “Project Syndicate”.

Освіта є однією з небагатьох сфер, які вважаються суверенним питанням, яке має перебувати під контролем національних урядів, а в багатьох країнах, навіть місцевих органів влади. Але складається враження, що в сьогоднішньому світі жодне питання не захищене від політичних маніпуляцій. Так само і з новим  законом України про освіту, який стикнувся з жорсткою протидію не стільки всередині країни, скільки з боку деяких сусідніх держав.

Слід  зазначити, що, хоча закон передбачає зменшення обсягу навчання мовами меншин, він не перешкоджає йому. Навчання мовами меншин буде здійснюватися за допомогою окремих класів і груп, причому деякі програми дозволяють викладати декількома мовами.

Уряд України заявив, що представить закон  Раді Європи, дозволивши Венеціанській комісії визначити, чи відповідає він стандартам РЄ. Президент Петро Порошенко пообіцяв розглянути питання про внесення  змін до закону, в залежності від висновків Комісії. Але, судячи зі статті 8 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, ратифікованої Україною, можна очікувати, що внесення змін не знадобиться.

Незалежно від оцінки Венеціанської комісії, реакція сусідів України залишається серйозною проблемою, оскільки вона являє собою кричущу спробу маніпулювати внутрішньою політикою України шляхом залякування.

Читати далі (англійською)