Хроніки децентралізації в Харківській області: сезонний огляд (грудень 2017 – лютий 2018 року)


Четвертий сезонний огляд закриває річний цикл аналізу динаміки децентралізації в Харківській області. Минула зима надала багато інформації для дослідження, і в новому матеріалі від Аналітичного центру «Обсерваторія демократії» розглядаються фінансово-бюджетні показники, електоральні перспективи майбутніх виборів в ОТГ, а також деякі інші актуальні для Харківської області аспекти децентралізації.

Децентралізація, як і раніше, відкриває перед територіальними громадами нові можливості, потенціал яких ще не вичерпаний. Тенденція до зростання бюджетів зберігається як на рівні області / Харкова (міський бюджет збільшився на 19%, до 16,1 млрд. грн.), так і на рівні ОТГ (зростання, в середньому, в 3 рази). Завдяки недавньому прийняттю урядом рішення щодо передачі об’єднаним громадам землі, розташованої за межами населених пунктів, ОТГ Харківщини до жовтня отримають доступ до розпорядження земельними ділянками. За оцінками експертів, це збільшить бюджетні надходження на ~ 25%. У числі перших громад, які отримали можливість розпоряджатися землею за межами населених пунктів, є і представник Харківської області – Наталінська ОТГ.

Завдяки цим новим можливостям, в Харківській області протягом 2017 року було реалізовано понад 500 інфраструктурних проектів – причому, вони локалізуються як територіями ОТГ, так і іншими населеними пунктами. Останній приклад – завершення довгобуду-басейну в Лозовій. Ймовірно, реалізація таких проектів і зумовлює позитивну динаміку в ставленні громадян до децентралізації: за даними Київського міжнародного інституту соціології, серед респондентів Східної України 60% відчули в своїх населених пунктах зміни на краще в результаті децентралізації.

Читати далі