Конфлікти в колишній Югославії та їх уроки для України


В Україні, незважаючи на те, що сторони конфлікту можуть підтримувати різні ідеології, історичної ненависті до опонентів немає.

Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Марія Гелетій порівнює конфлікти на Балканах у 90-х роках та війну на Сході Україні та надає рекомендації щодо дорожньої карти мирного врегулювання, яка повинна бути впроваджена в Україні.

Україна не є першою країною на пострадянському просторі, де після закінчення “холодної війни” почалася війна. У 90-х і 2000-х роках розпад Югославії був ознаменований різаниною та насильством, коли колишні югославські республіки боролися за свою незалежність. Тільки міжнародне залучення, головним чином з боку НАТО, допомогло вирішити глибоку кризу в Боснії та Косові. Україна уникла  кривавого югославського сценарію в 1990-х роках, але приєдналася до цих країн у 2014 році, коли внаслідок російського вторгнення до Криму та Донбасу в Східній Україні вибухнув  конфлікт.

Однак ситуації на Балканах та в Східній Україні дуже різні, головним чином через вторгнення Росії до суверенної та незалежної України, де люди мають спільний менталітет та історію.

У той же час, деякі рішення потенційно можуть бути використані в Україні. Наприклад, санкції міжнародного співтовариства, міжнародний трибунал щодо скоєних  злочинів та хорватський підхід до повернення територій.

Читати далі (англійською)