Сучасні Виклики Шенгенській Зоні


26 квітня 2016 р. у Брюсселі Асоціація колишніх членів Європарламенту організувала семінар на тему “Сучасні виклики Шенгену”. Мова йшла про юридичні та економічні перспективи. Повний текст брифінгу англійською мовою можна завантажити тут.

Юрист-аналітик Європарламенту Александра Гатто зазначила, що згідно опитувань, відсутність внутрішнього прикордонного контролю є одним із найважливіших досягнень ЄС. Сучасні виклики у зв’язку з тим, що сім з 26 держав ввели внутрішній прикордонний контроль. Функціонування Шенгену тісно пов’язане з міграційним правом та політикою щодо біженців. Проблема полягає в тому, що не всі держави Шенгену адаптували правову систему Євросоюзу у цих сферах.

Shengen 2На цей момент експерти розглядають три можливі сценарії розвитку. За оптимістичним сценарієм всі країни Шенгенської зони скасують прикордонний контроль до 12 травня 2016р. Інший сценарій передбачає, що Європейська Рада наполягатиме на введенні часткового прикордонного контролю у критичних зонах країн-членів, як, наприклад, аеропорт та порт. Академіки та практики надають перевагу третьому сценарію, а саме ґрунтовній реформі Шенгенського Договору, яка вже частково мала місце у 2013 році.

Політичний аналітик П’єр Гудан пояснив економічні наслідки у випадку, якщо сучасні проблеми Шенгену не будуть вирішені. Згідно з даними ОЕСР, завдяки Шенгену ВВП щорічно зростає на 2%. Якщо Шенгенська Угода частково вийде з дії на 2 роки, кошти на нововведення прикордонного контролю, адміністративні кошти та збитки для бізнесу сягатимуть 2-5 мільярдів євро щорічно. У випадку довготривалого скасування Шенгену до 10 років, ці збитки сягатимуть 100-230 мільярдів.

Підсумовуючи, Президент Асоціації колишніх членів Європарламенту Енріке Барон Креспо відповів на критичні питання з публіки щодо Шенгену: “Кожна країна має свої проблеми, але основним є те, що ми розділяємо бажання їх вирішити разом.”