Донбас сьогодні та завтра: місцева, національна та міжнародна перспективи


6 грудня 2018 року Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі спільно з Європейським фондом підтримки демократії та у співпраці з Представництвом ООН в Україні організував конференцію “Донбас сьогодні та завтра: місцева, національна та міжнародна перспективи”. Конференція стала унікальною можливістю почути думки українського народу щодо майбутнього Донбасу, а також національних і міжнародних акторів, які надають гуманітарну допомогу на місці.

Відкриваючи конференцію, Єжи Помяновський, виконавчий директор Європейського фонду підтримки демократії (EED), підкреслив діяльність EED у східних регіонах України, де фонд зосереджений на підтримці громадянської активності та внеску у захист прав людини. Він подякував Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі як головному організатору заходу та важливому партнеру EED.

Роман Ващук, Посол Канади в Україні, висвітлив реалізацію проектів на Донбасі за підтримки Канади, метою яких є надання гуманітарної допомоги, щоб зменшити біль і розчарування на лінії розмежування. Проте він підкреслив, що навіть невелике втручання може зашкодити рівновазі між людьми. Це створює проблеми у задовільненні обох сторін. Він підкреслив роль пропаганди та засобів масової інформації у формуванні дискусії, коли навіть добрі наміри, спрямовані на посилення допомоги, можуть бути неправильно інтерпретовані та сприйняті по-різному.

Ващук: “У нашій програмі підтримки ми повинні бути достатньо гнучкими, щоб не створювати нові проблеми, які ще більше ускладнять життя людей, які намагаються покращити зв’язок в українському Донбасі”.

Ірина Бекешкіна, директор Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва, підкреслила, що близько 70% українців вважають, що конфлікт на Донбасі треба вирішити мирним, а не військовим шляхом. Проте компроміси повинні бути вибірковими, а не за будь-яку ціну, як вимагає агресор. Вона підкреслила необхідність Мінська 3, оскільки нинішня Мінська угода зустрічає все більшу незадоволеність українців, а також міжнародних партнерів, враховуючи, що основна мета – мир у регіоні  – не досягнута. Вона наголосила на необхідності того, щоб європейські та міжнародні партнери активізували свої зусилля, спрямовані на тиск на Росію, щоб зупинити втручання в регіон шляхом розширення санкцій.

Бекешкіна: “Успішне відновлення та реінтеграція Донбасу можуть бути досягнуті шляхом припинення російського втручання та створення можливостей для процвітаючого життя в регіонах, контрольованих урядом, щоб люди хотіли залишитися і жити в Україні”.

Стен Вайцман, радник з питань миробудування і розвитку, Офіс координатора ООН в Україні, підкреслив, що на Донбасі існує безліч гуманітарних проблем, таких як потреба в основних продуктах харчування та послугах, які повинні бути вирішені. Він згадав також нещодавно підписаний контракт ПРООН та ЄС, який передбачає надання 30 мільйонів підтримки для східних регіонів України. Це свідчить про визнання міжнародним співтовариством його прихильності до процесу примирення та реінтеграції Донбасу. Він зауважив, що ця програма підтримки спрямована на сприяння розвитку в трьох ключових сферах: відродження економіки, місцевого управління та соціальної єдності. Зокрема, він підкреслив важливість останнього, оскільки немає сенсу відновлювати інфраструктуру, якщо соціальна структура відсутня.

Вайцман: “У цілому на Донбасі ми бачимо поліпшення міжгрупових відносин та готовність до діалогу, щоб знайти виключно мирне рішення конфлікту”.

Пітер Вагнер, голова Групи підтримки України, Європейська Комісія, продовжив ідеї Ващука та Вайцмана, в яких підкреслюється важливість відродження економіки та подальшого розвитку регіону. Не втрачаючи уваги до окремих людей, їхніх проблеми та страждань, необхідно застосувати структурований підхід та забезпечити економічну стабільність, яка дозволить людям жити самостійно. Пан Вагнер також наголосив на невизначеності ситуації, підкресливши складність досягнення відновлення в регіоні, де постійний обіг зброї додає нові виміри проблеми, шо пов’язані з війною.

Вагнер: “Ми повинні допомогти країні і, зокрема, цьому регіону знову зростати і отримати економічну незалежність. Важливо досягти цього за допомогою заходів, які не збільшують розкол”.

Анастасія Шибіко, директор Вільного радіо, м. Бахмут (Донецька область), поділилася досвідом про те, як засоби масової інформації та журналістика можуть відігравати роль у примиренні та реінтеграції  Донбасу. В першу чергу, вона висвітлила негативні ознаки безперервної дезінформації та пропаганди, які наповнюють інформаційну сферу в регіоні. Велика її частина представлена ​​російськими телеканалами, які є доступними місцевим громадам. Вона розповіла, що надзвичайно важко протистояти пропагандистській  машині, особливо коли Україна не має чіткої контр-стратегії. Тим не менш, вона описала зростаючий попит на український медіа-контент у регіоні. Як пояснила пані Шибіко, непрофесіоналізм місцевих ЗМІ дає змогу незалежним українським ЗМІ залучити більшу частину аудиторії. Це, однак, може бути зроблено, якщо фокус новин зміститься на місцеві питання з дотриманням міжнародних стандартів журналістики.

Шибіко: “Коли люди починають усвідомлювати, що мають права, то дати задній хід процесу лібералізації та розширення можливостей стає важко. Люди в регіоні цінують і хочуть отримувати незалежну, чесну інформацію”.

Завершуючи конференцію, Олена Карбу, виконавчий директор Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі та модератор заходу, підкреслила, що Україна веде боротьбу з зовнішнім агресором, а також вирішує проблеми на національному рівні, які створила війна.  Вона підкреслила важливість дослухатися до голосів Донбасу, оскільки вони представляють набагато більш детальний вигляд ситуації та потреб на місцях. Вона підкреслила, що Україна та міжнародне співтовариство повинні продовжувати об’єднувати зусилля, щоб зупинити агресію та зосередити увагу та зусилля на вирішенні гуманітарних потреб регіону конфлікту.

Карбу: “Рано чи пізно війна закінчиться, і Україна повністю відновить свою територіальну цілісність. Потрібно почати обєднувати країну вже зараз”.