Зарплати і невдоволення зростають. Чого очікувати цієї осені?


Василь Юрчишин, директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова, проаналізував поточний соціально-економічний стан в Україні.

Значні економічні ускладнення і запровадження антикоронавірусних обмежень, які тривають вже півтора роки, звичайно спровокували погіршення соціально-економічного стану в Україні. Між тим, Україні вкотре вдалося уникнути (на цей раз, коронавірусного) краху. Більше того, навіть в умовах «запізнення» вакцинації низка індикаторів надає позитивні сигнали стосовно певного покращення економічного стану домогосподарств.

Одним з індикаторів добробуту в Україні може виступати Індекс економічної спроможності населення (Індекс), розроблений і запроваджений Центром Разумкова, який базований на об’єктивних (статистичних) показниках і характеризує (інтегрує) не лише традиційно розглядувану купівельну спроможність населення (зокрема, зарплати та їх заборгованості, поточну цінову і курсову динаміку), але й економічну стійкість — здатність «усередненого» домогосподарства до життєдіяльності за умови втрати джерел поточного доходу впродовж певного періоду часу (зокрема, через доступ до депозитних і кредитних ресурсів, коштів, отримуваних з-за кордону та ін.). Саме економічна стійкість є однією з найважливіших умов відчуття життєвої захищеності, упевненості в завтрашньому дні — отже, можливостей побудови довгострокових життєвих стратегій, що водночас є умовою позитивного соціального самопочуття.

Читати далі