14.05.2015. Коментар експерта “Росії вигідніше залякувати Україну, ніж вести активні бойові дії на Донбасі”, Центр Разумкова


Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт сподівається, що нового витка збройного протистояння на Донбасі не буде. Хоча і відзначає, що є певні ознаки відновлення військового протистояння: «Ми знаємо, що Росія проводить інтенсивні навчання так званої армії Новоросії. Також вона підвела свої ракети „земля-повітря” дуже близько до лінії розмежування на українській території», — повідомляє новинна служба УНІАН.

Співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник відзначає, що подібні заяви ґрунтуються на даних розвідки, які свідчать про підвищену активність сепаратистів на сході України. І це дійсно може розглядатися як підготовка до наступу. Тобто відбувається інтенсивне навчання бойовиків, посилення їх військовою технікою, боєприпасами і зосередження військ Росії на кордоні з Україною. «Це класичні ознаки, які можна розглядати як підготовку до війни», — заявляє фахівець.

На думку пана Мельника, вірогідність широкомасштабного протистояння, звичайно, є, але вона невисока. «Зрозуміло, що самі бойовики зацікавлені у продовженні бойових дій. Адже спроби врегулювання конфлікту позбавлять їх всіх привілеїв, якими вони зараз володіють. Тобто вони позбудуться влади на підконтрольних їм територіях, фінансових ресурсів, можливості заробітку на контрабандних схемах», — відзначає пан Мельник.

Проте, за його словами, слід чітко розуміти, що лідери бойовиків не є самостійними фігурами, а будь-які їхні рішення часто надходять з Кремля. «У підсумку, якщо певні провокації можливі, то вони будуть створені самими бойовиками. Якщо ж говорити про широкомасштабний наступ, то він можливий лише тоді, якщо таке рішення буде прийнято в Москві», — вважає експерт.

«З точки зору законів логіки, Москві вигідніше залякувати, а не вести бойові дії», — підкреслює він.

Водночас, на думку пана Мельника, Києву слід розуміти, що безліч рішень Москви принаймні за останній рік, ставлять під сумнів існування у її діях логіки. Зважаючи на те, що ці рішення, м’яко кажучи, не йшли на користь самій Росії, не відповідали її національним інтересам, важко з упевненістю прогнозувати перебіг подальших подій.

«Логічно, що Москва не має бути зацікавлена у війні, в активній фазі війни. Але досвід підказує, що такі розрахунки можуть не підтвердитися», — додав експерт.

Джерело