Реформи в Україні відбуваються з недостатньою швидкістю – експерти


6 жовтня 2015р. у Брюсселі, аналітичний центр «Карнегі» в Європі організував дискусію на тему «Моніторинг реформ в Україні».

Ян Техау, директор аналітичного центру «Карнегі» в Європі, зазначив, що стратегічне значення реформ в Україні є надзвичайно важливим для зовнішньої політики ЄС, адже українська криза є найбільшим тестом, з яким ЄС коли небудь зіштовхувався. ЄС зробив «велику ставку» на успішність реформування України сьогоднішньою українською владою та залишається оптимістичним щодо змін у багатьох сферах життя країни. Ян Техау також представив програму «Моніторинг реформ в Україні», розроблену спільно аналітичним центром «Карнегі» у Європі та програмою Росія/Євразія Центру «Карнегі» у Вашингтоні, що буде публікуватися кожного місяця.

Photo: ukraine-office.eu

ukraine-office.eu

Балаш Ярабік, запрошений дослідник аналітичного центру «Карнегі», представив результати свого дослідження стосовно прогресу реформ в Україні. За словами Балаша Ярабіка, у більшості сфер реформи таки відбуваються, окрім реформи судової гілки влади та боротьби з корупцією. Пан Ярабік підкреслив, що формально існують багато проєвропейських груп та партій у Верховній Раді, хоча у дійсності кількість проєвропейських сил є значно меншою. Водночас боротьба із корупцією є лише формальною та безрезультатною. Існують суттєві проблеми у сфері координації реформування та спостерігається нестача взаємодії як в рамках держави, так і з зовнішніми партнерами, а саме: між владою та народом, а також між владою та міжнародними партнерами України.

Пан Ярабік переконаний, що для подальшого розвитку Україна потребує миру, водночас постає питання чи не загрузне Україна у внутрішньому розбраті під час цього миру. Обов’язком влади є початок процесу примирення між регіонами. Однією з ключових дій є прийняття відповідних змін до конституції, але нажаль багато людей виступають проти них. Балаш Ярабік висловив думку, що держава потребує модернізації, що відносини між регіонами мають бути перебудовані та що регіони повинні мати у своєму розпорядженні всі необхідні фінансові та інші інструменти для свого забезпечення.

ukraine-office.eu

ukraine-office.eu

Оксана Мовчан, член Національної ради реформ, представила точку зору щодо ходу реформ із середини України. Вона підтвердила хаотичний характер розроблення реформ та їх імплементації у сьогоднішній Україні. Вона також підтвердила нестачу плану дій та необхідність встановлення взаємодії держави із людьми та навпаки. Вищезазначене є результатом відсутності єдиної позиції у владі та в суспільстві, що суттєво ускладнює реформаторські зусилля проєвропейських сил.

П’єр Вімонт, старший науковий співробітник аналітичного центру «Карнегі» в Європі, зауважив важливість обговорення зовнішніх факторів у дискусії про Україну, зокрема ролі Росії у сьогоднішній всеохоплюючій кризі в Україні. Він підкреслив, що шлях до реальної стабільності в Україні пролягає не тільки через внутрішні реформи, але й через необхідність початку дискусії щодо того, що буде після Мінських домовленостей та яким чином ЄС може підтримати Україну. Він також зазначив, що прийшов час подумати про можливе членство України в НАТО та зближення з ЄС, що з’явиться на порядку денному у недалекому майбутньому.

Говорячи про внутрішні фактори, пан Вімонт загадав про необхідність надання підтримки й місцевій владі в Україні у різному вигляді, включно із технічною підтримкою. Повертаючись до «великої ставки» про яку згадував пан Техау, П’єр Вімонт зазначив, що стан справ сьогодні кращий ніж був рік тому, але ЄС потребує вироблення спільної довготермінової стратегії щодо України.

Дивитися відео з конференції на англійській тут.

Станіслав Сокур

Кандидат наук, Київський національний університет імені Тараса Шевченка