Фейкові новини vs фактчек: фактів може бути не достатньо для зміни громадської думки


Фейкові новини або «альтернативні факти» стали ключовою складовою західного політичного дискурсу.

Вони вправно використовуються кандидатами-популістами, які грають на страхах та розчаруванні виборців. Зусилля, вкладені в створення фейкових новин часто приносять хороші результати. Наприклад, як показує дослідження Ipsos «Perils of Perception» за 2016 рік, у всіх західних країнах виборці сильно переоцінюють розміри мусульманського населення у своїх країнах. У Франції (де розрив між сприйняттям і реальністю найбільший), фактична частка мусульманського населення становить лише 7,5%, в той час як люди вважають, що вона складає 31%

Чи впливає це на результати виборів? Остання робота Ханта Аллкотта та Меттью Гентскова (Allcott and Gentzkow 2017) показує, що, хоча фальшиві чутки про Хіларі Клінтон частіше поширювалися в соціальних мережах, незрозуміло, чи вони відігравали важливу роль в президентських виборах 2016 року. У своїй роботі (Barrera et al., 2017) автори VoxUkraine доводять, що неправдиві твердження, що використовуються політиками-популістами, можуть суттєво впливати на наміри виборців. Більше того, хоча перевірка (fact checking) неправдивих «альтернативних фактів» популістів покращує фактичні знання виборців, вона не здатна відмінити ефект цих заяв на політичні погляди та наміри голосування виборців. Експеримент, проведений під час передвиборчої президентської кампанії у Франції 2017 року, показує, що «альтернативні факти» іноді бувають дуже переконливими.

Фальшиві факти, чи маніпулятивне представлення фактів, рідко використовується ізольовано. Вони, як правило, виступають частиною послідовної розповіді – наративу.

Щоб протистояти альтернативним фактам, лише правильних даних недостатньо. Щоб бути ефективною, перевірка фактів повинна бути не лише діяльністю журналістів чи експертів. Правильні факти повинні бути вбудованими в ширший наратив з переконливою аргументацією і висновками, та доноситися харизматичним політиком.

Читати далі