Як розкриття контрактів видобувних компаній допоможе державі, бізнесу і місцевим громадам


Видобувні компанії в Україні, на відміну від провідних держав, не зобов’язані розкривати умови своїх контрактів. Це живильне середовище для корупції треба знешкодити.

Діяльність видобувних компаній пов’язана з високим ризиком — не тільки тому, що добування корисних копалин є складним виробничим процесом, а й через бюрократію. За підрахунками Асоціації газовидобувних компаній, для введення у розробку нового родовища потрібно близько 40 дозвільних документів від 16 органів влади. Весь процес оббивання порогів триває близько 42 місяців. Таке складне регулювання не сприяє роботі державних та приватних компаній, не кажучи про інтереси місцевих громад, до думки яких часто підходять формально.

Відновлення взаємної довіри сторін можливе лише за умови прозорості і підзвітності влади та компаній.

У видобувному бізнесі належне управління базується на стандартах відкритості вздовж усього ланцюга створення доданої вартості. Забезпечення прозорості вимагає дотримання з боку уряду та компаній щонайменше таких практик.

  1. Деталізоване звітування про всі платежі, здійснені при отриманні права на видобуток та впродовж господарської діяльності.
  2. Ідентифікація кінцевого — бенефіціарного — власника видобувної компанії.
  3. Розкриття умов угод, на підставі яких держава дає право на користування надрами.

Читати далі