іМоРе №73. Прагнення президента до концентрації влади завадило зростанню індексу реформ


Індекс моніторингу реформ (іМоРе) склав +0.8 бала з 13 по 26 листопада 2017 року (у попередньому раунді індекс дорівнював +0.7 з можливих від -5.0 до +5.0).

У цьому періоді певні позитивні зрушення відбулись у законодавстві, що стосується державних фінансів, монетарної системи та бізнес-середовища. У сфері урядування зафіксовано як позитивні, так і негативні зрушення. Реформаторських законодавчих змін, що впливають на енергетику, не було.

Головні події цього раунду – зміни у процесуальному законодавстві та виведення деяких посад з-під дії закону “Про державну службу”.

Україна посідає 78 місце серед 113 країн у Глобальному індексі верховенства права, а рівень довіри українців до системи правосуддя є найнижчим серед усіх державних інституцій (72% громадян не довіряють судам). Ця проблема, а також корупція, залишаються найбільшими перепонами для іноземних інвестицій в Україну.

Реформування судової системи потребує трьох ключових речей – інституційних змін, змін у процесуальному законодавстві та формування оновленого суддівського корпусу з професійними та незалежними суддями.

Засади для інституційних змін у системі правосуддя були закладені ще у 2015-2016 роках змінами до Конституції в частині правосуддя, законами про судоустрій та статус суддів, Вищу раду правосуддя.

Закон 2147-VIII від 03.10.2017 запроваджує низку змін у процесуальному законодавстві, які потрібні для забезпечення роботи трирівневої системи судів та функціонування Верховного суду як єдиної касаційної інстанції.

Закон також має спростити розгляд справ у судах та зробити судовий процес більш прозорим. Серед головних новацій у цьому напрямку – запровадження “електронного правосуддя”. Після запуску змін можна буде звертатися до суду, сплачувати судовий збір, брати участь у розгляді справи та отримувати необхідну інформацію і документи за допомогою електронних засобів. Законом передбачено зміни у системі розподілу справ між суддями для забезпечення неупередженості розгляду справ.

Читати далі