Оцінки впливу потенційної Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною: наслідки для бізнесу


4 листопада 2020 року Інститут економічних досліджень та політичних консультацій презентував досдідження “Оцінка економічного впливу потенційної Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною”, підготовленого за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Експерти оцінили економічні наслідки майбутньої потенційної Угоди за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги.

Якщо угода про вільну торгівлю між Україною і Туреччиною включатиме “поглиблену інтеграцію” (взаємне повне скасування ввізних мит і суттєве зниження нетарифних бар’єрів у торгівлі послугами і в інвестиціях), це принесе додаткові 2,72% виграшу в доходах українських домогосподарств – понад 1% від скасування турецьких ввізних мит на українські товари і ще понад 1,2% через зниження часових витрат на імпорт та експорт.

“Туреччина застосовує надзвичайно високі ввізні мита для українських товарів, зокрема для молочної продукції – 177% та м’ясної продукції – 198%, – повідомив Девід Дж. Тарр, керівник дослідження.” Якщо Угода усуне ці бар’єри, то виграють українські виробники молочних, м’ясних продуктів, фруктів та овочів, жирів та олій тощо.

Лібералізація торгівлі у секторі бізнес послуг з Туреччиною матиме менший вплив, оскільки на ринках України, крім повітряного транспорту та телекомунікацій, частка турецьких інвестицій незначна. Водночас, покращення внутрішнього інвестиційного клімату через скороченню Україною недискримінаційних бар’єрів у секторах послуг для всіх постачальників паралельно з лібералізацією торгівлі саме з Туреччиною сприятиме збільшення виграшу домогосподарств до 4,76%.

Створення ЗВТ з Туреччиною вимагатиме витрат на пристосування. За розрахунками, 1,2% робітників муситимуть змінити місце роботи внаслідок її запровадження. Тим не менше, виграш оцінюються значно вище, ніж втрати. Якщо витрати на пристосування фактично закінчуються, коли люди знаходять нову роботу, виграш від ЗВТ зберігається роками.

Сектори, що зростатимуть будуть перетягувати ресурси із секторів, що отримають менше вигод від ЗВТ. “Водночас, ефективне використання Пан-Євро-Мед конвенцій про правила походження та приєднання до європейської системи спільного транзиту може призвести до додаткових виграшів у торгівлі з Туреччиною, посилюючи загальний позитивний вплив ЗВТ”, – підкреслила Вероніка Мовчан, директорка з наукової роботи ІЕД.

«Програма КЕУ рада підтримати збір та створення економічної бази даних та моделі, що відображає українську економіку, а також надати уряду та приватному сектору, що беруть участь у прийнятті рішень, точний та надійний аналіз та базову статистику. Ми сподіваємось, що ця ініціатива сприятиме формуванню політики, що базується на фактичних даних, та сприятиме економічному зростанню”, – Меган Іоріанні, Керівниця напрямку спеціальних економічних ініціатив Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

У роботі виокремлені також деякі ризики, наприклад ризик протидії ефективному впровадженню Угоди або відсутність ключових елементів “поглибленої інтеграції” в підписаній Угоді. Також можлива похибка у розрахунках, яка розширює діапазон оцінок виграшу в межах від 2,42% до 4,00%. Тим не менше, головні висновки при цьому зберігаються.

Довідкова інформація: Дослідження було проведене експертами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій під керівництвом міжнародно визнаного економіста Девіда Дж. Тарра за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Дослідження проводилось з грудня 2019 по вересень 2020 року, й ключовим елементом дослідження була побудова сучасної прикладної моделі загальної рівноваги (CGE) для України. Модель включає Україну та сім зовнішніх регіонів (Туреччину, Європейський Союз, Сполучені Штати, Росію, Китай, Регіони, з якими Україна має ЗВТ, та решту світу) та 45 секторів економіки.

Джерело: ІЕД