Запровадження воєнного стану на 60 днів унеможливлює проведення чергових президентських виборів


Уночі 26 листопада Рада національної безпеки та оборони України схвалила рішення запропонувати Президенту України запровадити воєнний стан строком на 60 діб. РНБО визначила за необхідне ввести в Україні особливий правовий режим для створення умов з відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загроз для незалежності та територіальної цілісності України. Президент України відразу ж звернувся до Парламенту з пропозицією запровадити воєнний стан в Україні строком на 60 днів. Для розгляду цього питання  спікер скликав позачергове засідання Парламенту 26 листопада о 16-00. Запровадження воєнного стану строком на 60 днів унеможливлює початок виборчої кампанії чергових президентських виборів, яка мала б стартувати 31 грудня (див. стаття 17 Закону України «Про вибори Президента України»).

В умовах воєнного стану президентські вибори забороняються, у разі закінчення строку повноважень Президента України під час дії воєнного стану його повноваження продовжуються до вступу на пост Президента України, обраного після скасування воєнного стану (статті 11, 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Фактичне відтермінування чергових президентських виборів, ініційоване Президентом через видання указу про запровадження воєнного стану, може спричини внутрішній конфлікт та звинувачення політичними опонентами Президента в узурпації влади (враховуючи електоральні настрої виборців). Центр політико-правових реформ пропонує зменшити строк введення воєнного стану до 30 календарних днів. Це дасть можливість створити умови з відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загроз для незалежності та територіальної цілісності України та провести чергові президентські вибори.

Читати далі