Ціна свободи. Як українська децентралізація впливає на пострадянський простір


На думку Андреаса Умланда, старшого наукового співробітника Інституту Євро-Атлантичного Співробітництва, реформа місцевого самоврядування може зробити Україну не тільки більш стійкою та сумісною з ЄС, а й прикладом для інших країн, що розвиваються.

Сьогодні все більше стає зрозуміло, що реформа децентралізації позитивно впливає на повсякденне життя громадян. Державне управління стає більш раціональним, гнучким, відкритим та інтерактивним. Відносини між державою та суспільством стають міцнішими, покращується демократична підзвітність. Підвищення прозорості розподілу ресурсів поступово зменшує можливості для корупції. Спрощується економічна активність місцевих громад, зростає міжрегіональна конкуренція.

Містам та селам стає легше співпрацювати одне з одним, вони починають конкурувати за прямі інвестиції, туристів, фінансування проектів, кваліфікований персонал і державні ресурси. Талановита молодь із провінції може краще самореалізовуватися вдома. Патріотична енергія направляється з міфологізації уявних громад до покращення справжніх. Громадська активність заохочується й використовується для суспільного блага. Масові ініціативи можуть швидше перетворюватися на ефективну державну політику і ставати основою для формування загально національних інновацій.

Читати далі