Кремлівська брехня – відповіді ЄС на дезінформацію


23 червня 2016 р. у Європейському Парламенті Альянс Лібералів та Демократів за Європу (АЛДЄ) організував семінар “Кремлівська брехня – відповіді ЄС на дезінформацію”.

“Щорічно Росія виділяє 1 мрд євро на підтримку державного телерадіомовлення у країні та за її межами,” сказав Гі Фергофштад, Президент парламентської групи АЛДЕ. Спутник Онлайн – агентство, яке фінансується з державного бюджету Росії , працює на 38 мовах.

Інформаційна війна – це лише один з аспектів гібридної війни, яка ведеться проти ЄС, наголосив Пятрас Ауштрявічюс, віце-президент парламентської групи АЛДЕ. Також він сказав:

Вчора – референдум в Голландії, сьогодні – Брекзіт, завтра – кампанія пані Ле Пен. … Це не секрет, що всі ці партії  фінансуються Кремлем.

У відповідь на Кремлівську дезінформації, ЄС розробляє інструменти та стратегії протистояння цій дезінформації за допомогою вільної, чесної та відповідальної преси та створенням належної правової бази для протистояння пропаганді. Кремль застосовував дезінформацію уже у війні проти Грузії у 2008 році, але в той час це вважалося політично некоректним говорити про Російську пропаганду. Криза в Україні відкрила ЄС очі і показала необхідність активно протидіяти дезінформації та пропаганді.

27852634515_9a073a0e41_oГолова робочої групи СтратКом при Європейській службі зовнішніх справ Гілес Потман представив роботу цієї групи, яка була створена у березні 2015 року для протидії дезінформації. Метою СтратКом є не лише запобігання та протидія дезінформації і пропаганді, але й проведення позитивних комунікаційних кампаній та поширення позитивних наративів про ЄС різними мовами, у тому числі і російською. З метою протидії дезінформації, робоча група фокусується на виявленні пропаганди, піднятті свідомості серед громадян про наявність такої проблеми, розбудовує базу даних з дезінформації, щоб показати, де знаходяться джерела дезінформації, які тенденції розвиваються щодо змісту та інструментів пропаганди.

Штеффен Добберт, редактор та репортер онлайн-видання Ді Цайт, продемонстрував поширення дезінформації у Німеччині на прикладі вигаданої історії про 13-тирічну дівчину Лізу, яка була начебто зґвалтована біженцями. У результаті поширення цієї неправдивої історії десять тисяч російськомовних німців організовано вийшли протестувати у різних містах Німеччини. Також, міністр Лавров звинуватив німецьку поліцію у затушуванні справи Лізи. Вся ця історія була пов’язана з темою біженців, яка інтенсивно використовується Кремлем для створення негативного іміджу Європи.

Бен Німо, британський дослідник, описує інформаційний простір як екосистему, в якій дезінформація поширюється як вірус. Це стається дуже швидко, якщо люди не усвідомлюють цієї проблеми.

Якуб Янда, заступник директора дослідницького центру Європейських цінностей у Чехії, презентував основний зміст Стратегії протистояння дезінформації, яка була розроблена центром. Стратегію можна проглянути тут.

На завершення, депутат від АЛДЕ Маріетте Шааке наголосила, що потрібно активно підвищувати свідомість населення не лише про стратегії дезінформації у медіа, але й про діяльність НГО та політичних партій, які фінансуються та використовуються Кремлем.

Фото: АЛДЕ Комунікація