Лобіювання українських інтересів в ЄС: Що ми дізналися з референдуму в Нідерландах 6 квітня 2016 року?


14 квітня 2016 р. в рамках 9-го Київського Безпекового Форуму Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі провів дискусію «Лобіювання українських інтересів в ЄС: Що ми дізналися з референдуму в Нідерландах 6 квітня 2016 року?» На заході зібралися українські посадовці, аналітики, представники ЗМІ та донорських організацій, щоб обговорити результати референдуму в Нідерландах та з’ясувати, які уроки ми винесли і як цей досвід допоможе лобіювати інтереси України в ЄС у майбутньому.

IND_4843Наталія Попович, співзасновник Українського кризового медіа-центру, відзначила чудову координацію і співпрацю всіх українських груп, які працювали над інформаційною підтримкою референдуму в Нідерландах. Цей позитивний досвід можна використовувати і в інших країнах, де є потенційна загроза інтересам Україні. Проте, за її словами, українцям не вдалось провести більш широку емоційну кампанію через брак ресурсів: «PR був на високому рівні, але в нас не було достатнього доступу до нідерландського телебачення для того, щоб більш впливати на емоції нідерландських громадян».

Снимок экрана 2016-04-15 в 19.15.18Василь Мірошниченко, співзасновник Українського кризового медіа-центру, не був здивований результатами референдуму. «Єдине, що мене здивувало – це те, з яким розривом ми програли. Для мене перемогою був би програш з розривом 45 на 55, а в результаті цей розрив був набагато більший», – зазначив пан Мірошниченко. “Панамський скандал за день до референдуму був наче удар у серце і звів нанівець усі наші зусилля,” – додав він.

Альона Гетьманчук, директор Інституту світової політики, зазначила, що її Інститут минулого року проводив соціологічне опитування у шести країнах ЄС, зокрема і в Нідерландах, щодо сприйняття України та її європейських прагнень. «Опитування показало, що в Нідерландах найменше знають про Україну і найбільш скептично налаштовані щодо її членства в ЄС”. З огляду на це, за її словами, було очевидним, що робота над референдумом у Нідерландах вимагатиме великих зусиль з українського боку. Також пані Гетьманчук згадала негативний досвід робити з нідерландськими аналітичними центрами, що відмовилися сприяти проведенню кампанії на підтримку України, пояснюючи, що це може зашкодити їх репутації.

“Результати нідерландського референдуму для України – лише репутаційна втрата. Вони не матимуть впливу ні на Угоду про Асоціацію України з ЄС, ні на безвізовий режим,” – сказав Дмитро Кулеба, Посол з особливих доручень при МЗС України.

“Попереду довгострокова систематична робота, яка має містити суттєвий елемент роз’яснення,” – наголосив Тарас Качка, заступник директора Міжнародного фонду “Відродження”.

Метою дискусії було вироблення алгоритму реакції України на подібні проблеми і виклики в майбутньому. “З огляду на це, нідерландський референдум – це урок для України. Ми обов’язково маємо провести роботу над помилками і зробити висновки, щоб краще просувати інтереси України в ЄС,” – підсумувала Олена Пристайко, Виконавчий директор Офісу зв’язку українських аналітичний центрів у Брюсселі.