Псевдо-рейтинги як зброя: політичні технології на виборах мера у Харкові


Чи може вплинути на виборців публікація результатів різноманітних опитувань? Де закінчується соціологія і починається агітаційне програмування? Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» дослідив, як і навіщо у передвиборчий кампанії-2021 в Харкові у вересні використовувались дані нерепрезентативних опитувань громадської думки.

«Відкрита соціологія» чи агітаційна технологія?

Соціологічні опитування стали для України традиційним елементом супроводу будь-якої передвиборчої кампанії. За даними Київського міжнародного інституту соціології, наприкінці 2020 року 41% українців стверджували, що довіряють результатам опитувань від соціологічних фірм, які вже давно працюють та публікують свої дослідження (21% – не довіряють, інші не визначилися з відповіддю).

Разом із тим, по-перше, відрізнити «соціологів, які давно працюють», від інших пересічному виборцю — важко, по-друге, «ветерани» соціологічного ринку, які намагаються зберегти власну монополію, також подекуди демонстрували свою політичну заангажованість (наприклад, через маніпуляції на стадії формулювання питань та варіантів відповідей, а також через стабільне завищення рейтингів тих чи інших політичних суб’єктів, яке ставало очевидним після дня виборів).

Читати далі