Лібералізація ринку залізничних перевезень України


12 червня 2019 року Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі провів закритий сніданок, під час якого Володимир Кузьо, провідний економіст київського Центру економічної стратегії, та Хуан Хосе Монтеро з Флоернтійської школи регулювання презентували своє спільне дослідження “Лібералізація ринку залізничних перевезень в Україні та ЄС”. Участь в обговоренні взяли представники Співтовариства європейських залізниць та інфраструктурних компаній, Європейської консультативної ради з дослідження залізниці, Європейської комісії, Європейської конфедерації профспілок, Посольства України в Бельгії та Місії України при ЄС. Дослідження було проведено в рамках проекту «Проведення спільних досліджень у сфері державної політики з метою налагодження партнерства з аналітичним центром ЄС», який реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» спільно з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) та за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Висновки слугуватимуть важливим внеском у розробку закону про інфраструктуру, впроваження якого передбачається до кінця 2019 року.

Експерти підкреслили, що для досягнення ключових цілей, викладених у транспортній частині Угоди про асоціацію, таких як збільшення торгівлі залізницею та транспортних потоків між ЄС та Україною, а також інтеграції української транспортної інфраструктури до Транс’європейської транспортної мережі, Україна має запровадити ряд конкретних реформ у залізничному секторі.

Тарифна політика є однією з областей, де необхідно внести зміни. Вантажні операції залишаються основним джерелом прибутку для “Укрзалізниці”, тоді як витрати на пасажирські перевезення перевищують прибутки майже вдвічі. Збільшення ефективності може бути досягнуто за рахунок скорочення витрат на пасажирський транспорт і підвищення середнього тарифу на транспорт, щонайменше, вдвічі, щоб покрити витрати на послуги.

Дискусія, що відбулася після презентації,  стосувалася оцінки української залізничної системи. Експерти підкреслили, що українська залізнична мережа дуже велика і створює великий трафік, тоді як лише чверть мережі є прибутковою, як і в 2017 році. Значна частина залізниць з простроченим терміном обслуговування. Це вимагає великих інвестицій в інфраструктуру. На думку експертів, система не є стійкою. Щоб вона працювала і була прибутковою, потрібно забезпечити більше інвестицій, прозорість цін та ціни, орієнтовані на витрати. Таким чином, поліпшення фінансового становища “Укрзалізниці” для сталого інвестування капіталу має вирішальне значення для залучення інвесторів, що робить систему більш конкурентоспроможною. Крім того, експерти підкреслили необхідність розділення управління та обліку управління інфраструктурою та транспортних операцій в межах “Укрзалізниці”.

Підсумовуючи, експерти та учасники погодилися, що існує ще ряд реформ, які необхідно провести до процесу лібералізації українського ринку залізничних перевезень, що принесе відчутні результати. Було досягнуто згоди, що перед відкриттям ринку має бути встановлено набір чітких норм і правил.