Переформатування процесу європейської інтеграції: можливості та ризики для асоціації Україна – ЄС. Висновки та пропозиції


Володимир Сіденко, старший науковий співробітник Центру Разумкова, підготував рекомендації щодо процесу європейської інтеграції України.

Дослідження дійшло до наступних основних висновків:

  1. Кризові процеси у розвитку європейської інтеграції та ЄС, які вразили їх у другій декаді ХХІ століття, були викликані глибокими внутрішні факторами, тісно пов’язаними з об’єктивно-хвилеподібним характером соціально-економічного та технологічного розвитку. Вони не є унікальними для ЄС, оскільки час від часу криза супроводжується розвитком процесу європейської інтеграції. Однозначний багатовимірний характер кризових процесів та їх комплексний характер не повинен вводити в оману: насправді, ми маємо справу з різними аспектами загального кризового процесу у розвитку європейської інтеграції.
    2. Основними первинними джерелами поточних кризових процесів є значні суперечності та асиметрії в механізмах єврозони та декларована політика завершення ЄВС. Механізми, вже впроваджені в єврозоні, не враховують існуючих відмінностей між державами-членами щодо рівня економічного розвитку, зрілості регуляторних економічних інститутів та потенціалу конкурентоспроможності. Європейська інтеграція потребує термінової перебудови, яка вдихне в неї нову енергію.

Читати далі (англійською)