Реформи в Україні: громадська думка населення


Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 23 жовтня по 5 листопада 2017 року.

Було опитано 1614 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Переважна більшість українців не вірить в успішність реформ. Переконані в успіху 5%, ще 22% загалом мають віру, проте з певними сумнівами, 27% вже не вірять, проте частка надії ще є, а 40% не вірять в успіх реформ зовсім, притому минулого року зовсім зневірених було менше – 28%.

На думку громадян, найбільший опір проведенню реформ чинять бюрократія, чиновники (35%) та олігархи (34%). Значна частина українців також вважає гальмом у проведенні реформ уряд (29%) та Президента (25,7%). Щодо рушіїв реформ, українці найбільше покладаються на уряд (30%), Президента (28,5%), населення (27%), громадські організації, волонтерів (26%), країни Заходу (17%).

Ієрархія найважливіших для українців реформ вже три роки поспіль залишається стабільною: найважливішою є антикорупційна реформа – так вважають майже 60% населення. Далі за рівнем значущості йдуть реформа сфери охорони здоров’я (44%, причому її пріоритетне значення зазначили на 14% більше, порівняно з минулим роком), пенсійна реформа та реформа системи соціального захисту (36%, минулого року – 29%), реформа органів правопорядку (34%), люстрація чиновників (21%), реформа армії, зміцнення обороноздатності (20%).

Водночас українці погано інформовані навіть про ті реформи, які недавно були ухвалені: добре знають про положення освітньої реформи 8%, медичної – 9%, пенсійної – 11%, знають деякі положення, відповідно, 39%, 44% і 47%, а решта або «щось про це чули», або не знають нічого.

Читати далі