Підсумки конференції: Перемогти у війні в Україні ми можемо тільки разом


23 квітня 2015р. Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі та Центр європейських досліджень Вільфріда Мартенса організували конференцію “Війна в Україні: де ми зараз і куди ми рухаємося”. Українські посадовці та експерти, представники НАТО та ЄС представили аналіз сьогоднішньої ситуації, визначили можливі сценарії розвитку та окреслили фактори перемоги.

Близько 150 осіб взяло участь у конференції. Повне відео конференції доступне за посиланням.

Олексій Макєєв, Політичний директор, Міністерство Закордонних Справ України, підкреслив, що український уряд виконує і буде продовжувати виконувати свої зобов’язання відповідно до Мінської угоди, тому що це єдиний спосіб повернути мир в Україну. Але інша сторона не дотримується домовленостей. “З 12 лютого, коли президенти чотирьох країн підписали Мінську угоду, ми втратили 65 наших солдат, більше 200 були поранені, а число обстрілів сягнуло 2000. Якщо б ви запитали мене: “Це є припиненням вогню? Я б сказав – “Ні”. Росія порушила договір в момент його підписання”, наголосив він. Для того, щоб угода запрацювала, всі кроки, передбачені нею повинні бути виконані. До цих кроків відносяться: фактичне припинення бойових дій, відведення артилерії та іноземних військ з території України, обмін заручників, соціально-економічне відновлення територій, які постаждали під час війни. Після виконання цих кроків у повному обсязі відбудуться місцеві вибори під наглядом міжнародних спостерігачів, щоб забезпечити демократичний процес їх проведення.

Якщо б ви запитали мене: “Це є припиненням вогню? Я б сказав – “Ні”. Росія порушила договір в момент його підписання – Олексій Макєєв


Посол Олоф Ехренкрон, Генеральне консульство Швеції в місті Мариехамн, Фінляндія,
нагадав присутнім, що європейська безпека заснована, серед інших, на Гельсінському Акті, який містить 10 елементів. Кожен з цих елементів Росія порушила, коли застосувала силу проти свого сусіда – України. Незважаючи на застосування Росією сили, пан Ехренкрон вважає, що Європейський Союз не може дозволити собі змінити «політику цінностей» на геополітику, тому що остання вже давно не існує в Європі, і вона не може бути рецептом для майбутнього.

Ми не можемо змінити природу Європейського Союзу, ми не можемо повернутися до геополітики та боротьби з народами, як це робилось  сто років тому назад – Посол Олоф Ехренкрон

Микола Сунгуровський, Директор військових програм, Центр Разумкова: Україна має достатньо військовослужбовців, щоб стримати російську агресію, однак їй не вистачає оборонних озброєнь, зокрема, протитанкових ракет та захищених систем радіозв’язку. Така зброя допоможе зменшити кількість жертв серед цивільного населення, переконаний експерт. За словами пана Сунгуровського, план Путіна не спрацював тому, що Україна все ще має ресурси для боротьби з російськими військами та сепаратистами, яких вона підтримує, але як довго триватиме перемир’я залежатиме від того, наскільки сильною буде допомога Заходу.

Російські офіцери очолюють всі сепаратистські групи на Донбасі. Число кадрових офіцерів російської армії становить 12000, 36000 – сепаратисти і 54000 становлять озброєнні групи, які знаходяться на російсько – українському кордоні. Росіяни створили штаби управління, логістичні штаби, пункти прийому поранених і т.д. Все це свідчить про те, що готується наступ, і це станеться. Мета цього наступу полягає в тому, щоб просуватися далі на територію України з метою змусити Україну сісти за стіл переговорів і визнати ДНР та ЛНР в межах Донецької та Луганської областей, надати Росії наземний коридор до Криму, а також дати окремий статус невизнаним республікам” – переконаний експерт.

Росіяни створили штаби управління, логістичні штаби, пункти прийому поранених і т.д. Все це свідчить про те, що готується наступ, і це станеться – Микола Сунгуровський

Марк Лайти, відповідальний за стратегічні комунікації, Штаб Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі зазначив, що сьогодні в руках сепаратистів на Сході України знаходяться сотні російських танків, і тисячі росіян знаходяться в Україні задля боротьби з українцями. Він  відкинув твердження про те, що НАТО обманює всіх навколо і не представляє конкретні докази про ситуацію на Сході Україні: “Розвіддані, які ми використовуємо не є американськими, або британськими. Це розвіддані НАТО, узяті з усіх країн-членів, і нічого, що я чув приватно не суперечить тому, що я чув у публічному просторі. Це не є «американською піснею». Щоб це зрозуміти, достатньо подивитись на відкриті джерела, веб-сайти, де навіть є інформація про те з яких пунктів велися обстріли.

Те, що Росія зробила в Україні, є жахливим. Сьогодні не потрібна розвідка, щоб це зрозуміти, головне відкрити очі і ви це побачите – Maрк Лайти.

Олена Пристайко, Виконавчий директор, Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі, підвела підсумки конференції. Насамперед, вона підкреслила, що “Ми всі разом у цій війні. Це не внутрішній конфлікт, це не двостороння війна Росії проти України, це- напад на світову систему безпеки”. Для гібридної війни потрібна гібридна відповідь і реакція на цей напад має бути знайдена на національному, європейському та міжнародному рівнях.

Захищаючи Україну, європейське та міжнародне співтовариства захищають себе – Олена Пристайко