Українська Лабораторія в Брюсселі 2017: ще один крок у напрямку розбудови міжнародного співробітництва на підтримку демократичних перетворень в Україні


22 лютого 2017р. в Брюсселі відбулась щорічна конференція “Українська Лабораторія 2017: Ярмарок проектних ідей на підтримку реформ в Україні”. Експерти 19 провідних українських аналітичних центрів представили сучасні виклики та можливості України в різноманітних внутрішньо- та зовнішньополітичних сферах. Захід відвідало близько 100 учасників, серед яких – високопосадовці ЄС, представники українських урядових установ, аналітичних центрів, бізнес-асоціацій, консалтингових компаній, академічних кіл, фондів і ЗМІ.

1

Українську Лабораторію у Брюсселі відкрив пан Єжи Помяновскі, Виконавчий директор Європейського Фонду за Демократію, закликавши всіх консолідувати зусилля навколо  реформ, які були розроблені і прийняті в Україні: «Ніхто краще самих українців не може творити їхнє майбутнє. І ми повинні надати їм підтримку і допомогу”. Представник України при ЄС Микола Точицький нагадав, що «українські реформи тільки розпочалися, і ми повинні просувати їх вперед конкретними діями».

2

Пані Олена Пристайко, Виконавчий директор Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі, зазначила: «Ми докладаємо всіх зусиль, щоб зробити Українську Лабораторію в Брюсселі постійно діючою платформою для тих, хто в Україні і світі займається просуванням демократичних перетворень і реформ в Україні». Вона також презентувала практичний посібник для аналітичних центрів, розроблений Офісом: «Цей практичний посібник був розроблений, щоб сприяти розвитку співпраці українських аналітичних центрів з ЄС, донорами і стейкхолдерами.  Ми були б раді, якщо хоча б одна з цих порад стала вам в нагоді в майбутній діяльності». Пан Євген Бистрицький, Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» підкреслив, наскільки така платформа для дискусії важлива для ЄС і українських аналітичних центрів: «Завдяки цій конференції співробітництво між ЄС та українськими аналітичними центрами посилиться». Пан Петер Вагнер, Керівник Групи підтримки України Єврокомісії звернув увагу на те, що досягнення стабілізації України є одним з пріоритетів ЄС на 2017 рік і що ЄС має намір оцінити свій бюджет 2017 року, спеціально призначений для України, щоб найкраще врахувати ситуацію на Сході і зробити внесок в загальну соціально-політичну стабілізацію в країні.

 

3

Перша панель розпочалась з обговорення реформи державного управління, де, за словами пана  Ігоря Коліушка з Центру політико-правових реформ, все готове, але не вистачає мужності для її втілення: «Я хотів би запросити всіх іноземних учасників допомогти нашому уряду знайти мужність розпочати цю реформу. Нам також потрібна допомога в розробці нових навчальних програм публічного управління для діючих і майбутніх державних службовців». Говорячи про економіку, пані Вероніка Мовчан з Інституту економічних досліджень і політичних консультацій зазначиа, що «після декількох років стагнації економіка знову починає рости і грунтовні дослідження показали, що технології допомогають досягти набагато більше, ніж очікувалось». Продовжуючи тему розбудови ринкової економіки, пан Крістофер А. Гартвелл, Директор Центру соціальних та економічних досліджень, підкреслив, що «неможливо мати вільний ринок без прав власності (…), необхідна політична воля, щоб врешті-решт скасувати мораторій на продаж землі і  забезпечити права власності». Пан Роман Ніцович з Діксі Груп також звернув увагу на те, що подальша лібералізація є основним пріоритетом для енергетичного сектора.

 

5

Під час другої панелі спікери й учасники прагнули зрозуміти сьогоднішнє місце України у відносинах з ЄС і світом. Пан Олександр Сушко з Інституту євроатлантичного співробітництва, говорячи по питання ратифікації Угоди про Асоціацію, дав чітко зрозуміти, що «подальше зволікання з ратифікацією з боку ЄС надзвичайно небезпечно для сприйняття ЄС в Україні, а також для важелів впливу ЄС, які дійсно є». Пані Ольга Aйвазовська з громадянської мережі ОПОРА підкреслила, що «визначення чітких червоних ліній на основі спільних цінностей і визнаних стандартів є єдиним способом для західного світу – і для України, яка є його частиною – щоб вижити». Пані Ірина Бекешкіна з Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» проаналізувала соціологічний вимір конфлікту на Донбасі і зазначила, що «для досягнення миру необхідно обов’язково враховувати українське суспільство. Уряд не може приймати рішення, які не схвалюються більшістю громадян України».

 

6

Пан Богуслав Гертруда, Керівник напряму з питань України Європейської служби зовнішніх справ наголосив на тому, що «ЄС завжди підтримував суверенітет України. Це єдиний шлях імплементації Мінських угод». Говорячи про російську пропаганду як спільну загрозу для ЄС і України, пан Андрій Кулаков з Інтерньюз Україна перерахував кілька потенційних контрзаходів: “Ми маємо створити всеосяжну систему медіаграмотності, створити мережу прес-пулів і посилити внутрішній зв’язок з суспільством”.

 

 

 

Українська лабораторія 2017 продовжилась Форумом аналітичних центрів. Це була особлива частина заходу, присвячена персональним зустрічам з українськими експертами і дослідниками, протягом яких учасники продовжили обговорення питань, піднятих в першій половині дня.

7

Найголовніше – учасники мали можливість обговорити потенційні спільні проекти і обмінятися інноваційними ідеями, щоб позитивно впливати на подальший розвиток України, а також її подальшу інтеграцію в демократичний світ.

8

 

Захід організована Офісом зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі за підтримки Європейського Фонду за Демократію, Фонду Конрада Аденауера, Місії Канади при ЄС і  Міжнародного Фонду «Відродження».

 

Фотозвіт можна подивитись в FacebookGoogle Drive або завантажити за посиланням.

Пропонуємо Вашій увазі також звіт та відео з попереднього заходу.