Важливість участі мешканців в бюджетному процесі. Іноземний досвід та користь для України


Відкритість бюджетного процесу та участь у ньому мешканців є однією з ключових ознак функціонування демократичного суспільства.

У більшості демократичних країн майже всі важливі процеси відбуваються за участю громадськості, адже активне громадянське суспільство саме штовхає керівників до прийняття правильних управлінських рішень. Подібні до Британії та Польщі інтерактивні інструменти уже працюють і в Україні, зокрема частина українських міст та деякі об’єднані територіальні громади підключені до систем «Розумне місто» та «Відкрите місто», які дозволяють в режимі онлайн повідомляти про проблеми в місті, подавати електронні петиції, отримати інформацію щодо доходів і видатків бюджету.

Однак в Україні подібні приклади лишаються винятками з правил, адже системної організації процесу консультацій на місцях немає.

Іншим важливим елементом інформування громади про бюджет є доступність і зручність подачі інформації.

Важливою є візуалізація інформації. Можливо, там може бути менше цифр, але максимум наочності. Наприклад, щодо витрат бюджету, як було і як стало тепер. Також фотографії стану тих чи інших об’єктів, і як вони виглядатимуть після виділення коштів. Мешканці можуть не розуміти понять дефіциту і профіциту, і це об’єктивно. Їх цікавлять практичні і предметні речі, яких вони торкаються щодня”, – каже Ігор Тимошенко, заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації.

Читати далі