ТОП-50 у 2021: DiХi Group презентував другий випуск Рейтингу постачальників електроенергії


Аналітичний центр DiXi Group оприлюднив 24 листопада підсумковий у 2021 році випуск Рейтингу постачальників електроенергії.

Цей випуск є другим виданням Рейтингу у 2021 році, тому дозволяє аналізувати результати, оцінювати прогрес і тенденції у порівнянні з попереднім випуском. Дослідження проводиться щопівроку у рамках проєкту USAID “Прозорість енергетичного сектору”.

“USAID підтримує зусилля DiXi Group задля конкурентноздатного енергетичного ринку. Регулярне оновлення даних – важливий результат співпраці у проекті “Прозорість енергетичного сектору”. Відкрита та прозора конкуренція має забезпечити справедливі ціни та кращу якість послуг для споживачів, – відзначив під час презентації результатів дослідження Крістофер Абрамс, директор Офісу економічного зростання, USAID Україна. – Проте, враховуючи амбіції України щодо повної інтеграції до ринку електроенергії ЄС, потрібно ще багато зробити. Українські споживачі повинні стати повноцінними гравцями ринку, мати можливість змінювати постачальників і мати потужні інструменти для ефективного захисту своїх прав. Ми підтримуємо, що Рейтинг стає стійким інструментом і мірилом в Україні. Ми заохочуємо учасників ринку – постачальників енергії, споживачів та регулятора – вивчати його ключові висновки та враховувати їх роботі та в прийнятті бізнес-рішень.”

Аналітичний центр DiXI Group вважає Рейтинг своїм внеском у розвиток конкуренції та прозорості на ринку електроенергії. Він дозволяє компаніям ставати кращими від своїх конкурентів, а споживачам – отримувати якісніші послуги і більше інформації від компаній, що постачають електроенергію.

“Судячи з того, що до Рейтингу є дуже висока увага з боку компаній, свою роль він виконує. Споживачі зможуть отримувати якісніші послуги, – сказала у своєму виступі президентка DiXi Group Олена Павленко. – Ми робимо Рейтинг незалежно і без будь-якого впливу зовні. Наше завдання – бути максимально об’єктивними.”

Як змінилися результати компаній з листопада минулого року?

За результатами дослідження, роздрібний ринок електроенергії поки що перебуває на стадії формування. Середній рейтинговий бал постачальників істотно виріс, а рівень їхнього розвитку продовжує вирівнюватися.

“Постачальники поступово покращують свої ринкові практики. Середній рейтинговий бал компаній збільшився на 18%. Також ми бачимо, що прискорився темп зростання. Цей прогрес свідчить: компанії розвивають свої компетенції ведення конкурентної боротьби за клієнта. Ми це побачили ще на етапі збору даних. Другий висновок – продовжується поступове зближення компаній і скорочується розрив між ними”, – розповів під час онлайн-презентації експерт DiXi Group Богдан Серебренніков.

Порівняно з попереднім випуском Рейтингу, середній бал ТОП50 компаній виріс із 0,359 до 0,422 (+18%), що демонструє відчутний прогрес та удосконалення роботи постачальників на ринку. Окрім цього, продовжує зростати однорідність вибірки, що свідчить про тенденцію поступового скорочення розривів між постачальниками.

Розподіл постачальників за групами змінився за рахунок міграції з групи “приховані резерви” до “середняків”. Помітний прогрес продемонстрували одразу всі групи компаній. Як і у попередньому випуску Рейтингу, до групи “лідерів” увійшли лише три постачальника, натомість кількість “середняків” істотно зросла із 27 до 38 за рахунок переходу 11-ти компаній з групи “приховані резерви”, чисельність якої скоротилась з 20 до 9 компаній. На фоні відчутного зростання середнього балу ТОП-50 компаній вибірки (+18%), найбільш помітно рівень розвитку зріс у групі «приховані резерви». Все ще зберігається помітний відрив групи “лідерів” від “середняків”, проте він поступово скорочується – середній бал “лідерів” на 83% перевищує оцінку “середняків”, а рейтинговий бал останньої компанії в групі “лідерів” (0,792) на 23% вищий за оцінку першої компанії групи “середняків” (0,644). У попередньому випуску Рейтингу по обом цим показникам розриви були більшими – відповідно 85% та 33%.

Постачальники продемонстрували різносторонню динаміку розвитку та помітні зміни рейтингових позицій. Найбільші “стрибки“: ТОВ «Одеська обласна ЕК» (+28 позицій), ТОВ “Черкасиенергозбут” (+13), ТОВ “Енерго Збут Транс” (+12), ТОВ “Закарпаттяенергозбут” (+9), ТОВ “Тернопільелектропостач” (+7).

Вищий рейтинг постачальників асоціюється з більшим обсягом продажу та часткою на роздрібному ринку. Досить високий коефіцієнт кореляції Пірсона (0,77) в цілому свідчить про тісний зв’язок між загальним рейтинговим балом постачальника та обсягом продажу електроенергії. Така закономірність має стимулювати компанії до постійного нарощування конкурентних переваг шляхом покращення онлайн сервісів, створення гнучких, клієнтоорієнтованих комерційних пропозицій, покращення прозорості й масштабування бізнесу шляхом виходу за межі своєї традиційної географії або певної категорії споживачів на загальнонаціональний рівень. Частково ці стратегії вже реалізуються шляхом об’єднання постачальників у групи під спільним брендом.

Значний прогрес компаній у рейтингу можливий – у разі їхньої готовності надалі підвищувати свою прозорість, впроваджувати сучасні формати онлайн-обслуговування, створювати ширший асортимент комерційних пропозицій, пропонувати додаткові сервіси, що створюють більшу цінність постачальника для споживачів, відзначає експерт Богдан Серебренніков.

Захід проведено в рамках проєкту USAID “Прозорість енергетичного сектору”, який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”. Публікація «Рейтингу постачальників електроенергії» стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

Джерело: DiXi Group