Три сценарії для первинної ланки медицини: “нульовий”, поганий і хороший


19 жовтня парламент проголосував за медичну реформу.

Перший етап реформи стосуватиметься первинної ланки медицини і на практиці впровадження медреформи на первинці відбуватиметься за одним із трьох сценаріїв.

Сценарій перший – нульовий

За нашими орієнтовними оцінками, після того, як будуть укладені усі договори з сімейними лікарями, виявиться, що відхилення від діючого закріплення дільничних терапевтів районної поліклініки не буде перевищувати 1%. Можна передбачити, що керівництво поліклінік, або як вони зараз називаються, Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), просто “проведе роботу” щодо юридичного оформлення договорів діючої мережі прикріплення лікарів до жителів у розрізі вулиць та будинків і подасть ці дані до нового розподіляючого органу для отримання фінансування.

Сценарій другий – поганий

Новостворений орган матиме повноваження оцінки надання послуг, щоб потім вирішувати, кому і скільки давати грошей. Є небезпека того, що можуть початися постійні перевірки якості надання послуг, “запрацює” інструмент скарг.

Можна спрогнозувати ситуацію, коли одні й ті самі люди, які бажають заробити, будуть підписувати кілька договорів із усіма терапевтами поліклініки. Це може навіть стати певним видом напівлегального бізнесу.

Сценарій третій – хороший

Сімейні лікарі почнуть конкурувати з метою продемонструвати краще медичне обслуговування. Люди це помітять і, не зважаючи на адміністративну прив’язку “під прописку”, почнуть укладати договори з дійсно кращими сімейними лікарями.

На жаль, третій сценарій чомусь виглядає малоймовірним, адже щоб він відбувся, потрібно не лише задекларувати у “реформаторських” законах принцип “гроші ходять за людиною”. Важливо усунути бюрократичні перепони у вигляді великих поліклінік із роздутим адміністративним апаратом, регулятивним тиском, несхвальним ставленням до тих, хто іде в ногу краще, ніж основна маса.

Читати далі