Впливаючи на ситуацію: Візит українських експертів у країни Центральної та Східної Європи


Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі продовжує свою роботу, щоб заручити більшу підтримку країн – членів ЄС щодо України. З 18 по 24 червня 2015р. Офіс здійснив робочу поїздку до Будапешту, Братислави та Праги – країн важливого регіону Центральної Європи. DSC00079З країнами цього регіону Україну поєднує боротьба зі спільним комуністичним минулим та російською (радянською) агресією. Досвід цих країн з трансформації також є суттєвим для України, особливо зараз, коли країна воює на два фронти – зовнішній (з російською агресією) та внутрішній (за реформи у рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС).

Офіс переслідував три цілі в ході візиту: розповісти про стан речей в Україні, отримати інформацію з першоджерел про сприйняття України в цих країнах та звернутися до тих, хто приймає рішення та більш широкої публіки із запитом про більшу підтримку та солідарність з Україною в ці важкі для країни часи.

Спільно з партнерами, Офіс організував власні заходи у Будапешті (18 червня) та Празі (23 червня), взяв участь у найбільшому міжнародному форумі країн Вишеградської четвірки Глобсек 2015, який цього року був присвячений Україні. В кожній зі столиць, українські експерти надали інтерв’ю представникам місцевих медіа.

Експерти організацій – членів Офісу – Олег Рибачук (Центр УА), Сергій Солодкий (Інститут світової політики) та Олена Пристайко (Офіс) представили сьогоднішню Україну, фокусуючись на процесах перетворень, війні на Сході України та її вплив на європейську безпеку та міжнародний порядок.

DSC00139Почуття та думки місцевого населення є, переважним чином, на стороні України. Хоча російська антиукраїнська пропаганда діє і в цих країнах, люди  розуміють, що Україна бореться за свою свободу, незалежність та територіальну цілісність. Однак залишаються фактори, які певною мірою захмарюють позитивне сприйняття і заважають посиленню співпраці та підтримки України. Так, наприклад, це питання спільного історичного минулого, або використання українського питання у внутрішній політичній боротьбі або вплив російського бізнесу на процеси прийняття рішень в цих країнах.

Photo: http://www.globsec.org/

І хоча в кожній з держав експертів запевнили, що офіційна політика цих країн була і залишиться в руслі політики ЄС з підтримки України та засудження дій Росії, Україні потрібно робити більше, ніж зараз, щоб заручатися підтримкою країн Центрально-Східного регіону. Тому українські експерти ще більше переконалися, що мають посилити свою роботу з поширення знань про Україну для того, щоб надавати більше аргументів тим, хто нас підтримує, і переконувати тих, хто ще не є прибічником допомоги Україні.

Протягом публічних заходів та закритих консультацій з посадовцями та парламентарями експерти зверталися із запитом про більшу допомогу Україні у боротьбі проти російської агресії та на шляху перетворень. Експерти переконані, що
країни Центрально-Східної Європи можуть робити більше, зокрема:

  • Згадати своє недалеке минуле і свою власну боротьбу проти агресії та з комуністичним минулим і підтримувати Україну більше
  • Більш активно передавати знання про процеси перетворення та реформи країни
  • Здійснювати більший тиск на керівництво Україні з тим, щоб в країні здійснювалися реформи
  • Стати більш помітними на міжнародній арені у боротьбі з російською агресією
  • Будувати свою політику по відношенню до Росії на принципах, а не інтересах. Можна втратити гроші, однак виграти майбутнє України, і можливо, своє власне
  • Використовувати більш активно механізми регіональної політики, щоб посилити власні позиції
  • Працювати більш активно і спільно на рівні ЄС
  • Не боятися говорити вголос, коли йдеться про питання європейської безпеки

Небезпека Україні з боку Росії сьогодні означає небезпеку європейській безпеці, з важкими наслідками для всієї системи міжнародних відносин. Спільно із країнами Центрально-Східної Європи ми можемо робити набагато більше і краще, щоб захистити Європу та забезпечити процвітаюче та вільне майбутнє.

Візит був організований Офісом зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі спільно з Міжнародним Республіканським Інститутом та місцевими партнерами – Інститутом міжнародних відносин та торгівлі, Будапешт та аналітичним центром «Європейські цінності», Прага та за підтримки Місії США при ЄС, Посольства США в Угорщині та Міжнародного Фонду «Відродження».