ТОП-50: DiХi Group презентував новий Рейтинг постачальників електроенергії

Аналітичний центр DiXi Group представив зо червня перший у 2021 році випуск Рейтингу постачальників електроенергії. Цього разу експерти відмітили ТОП-5 “стрибків” у рейтингу та ТОП-5 “провалів”.
Даний рейтинг дозволяє проводити оцінювання компаній за індикаторами, робити узагальнення та відстежувати прогрес. Регулярне оновлення Рейтингу електропостачальників домопоже споживачам розібратися, хто є хто на ринку та стимулюватиме здорову конкуренцію серед компаній. Пілотний випуск рейтингу презентували в листопаді минулого року.
“Ми тоді припустили, що цей продукт буде цікавим і корисним і для бізнесу, і для українських споживачів. Коли ми спостерігали за тим, скільки разів потім рейтинг згадувався постачальними компаніями, журналістами, то переконались, що наше припущення таки було правильним”, – сказала відкриваючи презентацію президент DiXi Group Олена Павленко.
«Важливо створювати умови для постійного розвитку конкуренції на роздрібному ринку і стимулювати постачальників до вдосконалення їх раціональний і зважений вибір, озброюючи їх відповідними інструментами, – сказала у своєму виступі представниця USAID Ешлі Кінг. – Ми вважаємо, що також дуже важливо усіляко посилювати споживачів, допомагаючи їм ставати більш активними учасниками ринку, допомагати їм приймати більш зважений вибір послуг. Створювати необхідні умови для розвитку ринку можна спільними зусиллями органів влади і незалежних громадських організацій. Тому ми підтримуємо ідею аналітичного центру DiXi Group в створенні і регулярному випуску Рейтингу постачальників електроенергії, який дозволяє робити різнобічну оцінку компаній і аналізувати прогрес».
Заступниця директора Департаменту роздрібного ринку електричної енергії НКРЕКП Ірина Осовик зауважила, що у дослідженні зроблені дуже грунтовні висновки. “Ми обов’язково їх будемо вивчати, особливо пропозиції, щоб ми потім могли врахувати це під час змін у правилах”, – сказала вона.
“На сьогодні аналогу рейтингу від DiXi Group немає, – сказала під час презентації екс-членкиня НКРЕКП Олена Антонова. – Якщо ви хочете подивитися на високорівневий огляд стану роздрібного ринку, у нас всього є три документи, до яких можна звертатись – річний звіт та моніторингові звіти НКРЕКП, і ваш рейтинг”.
Як змінилися результати компаній з листопада минулого року?
Цього року модифікація підходу до вибірки, а також зміни на ринку електроенергії зумовили оновлення ТОП-50 постачальників. У поточний випуск рейтингу увійшло 12 нових компаній.
- Середній рейтинговий бал постачальників виріс, а рівень їхнього розвитку поступово вирівнюється. Порівняно з пілотним випуском рейтингу, середній рейтинговий бал ТОП-50 компаній виріс із 0,345 до 0,359 (+4%), що в цілому демонструє певний прогрес у роботі постачальників на ринку. Однорідність вибірки свідчить про тенденцію поступового скорочення розривів між постачальниками.
- Розподіл постачальників за групами практично не змінився, а найбільший прогрес продемонструвала група “приховані резерви”. Як і у пілотному випуску, до групи “лідерів” увійшли лише три постачальника, кількість “середняків” скоротилась з 28 до 27, а “приховані резерви” – зросли з 19 до 20 компаній. Разом з тим, все ще зберігається помітний відрив групи “лідерів” від “середняків”. Найбільш помітно рівень розвитку зріс у групі “приховані резерви” (+13,1%).
“Роздрібний ринок електроенергії, що почав роботу за новою моделлю з 1 січня 2019 року, поки що незрілий і перебуває на стадії формування, – відзначає експерт DiXi Group Богдан Серебренніков. – Основною причиною є “тепличний фактор” – більшість компаній з середини 1990-х років працювали в умовах неконкурентних монополізованих локальних ринків і все ще не мають сформованих компетенцій ведення конкурентної боротьби за клієнта. Загальний середній рейтинговий бал компаній в проаналізованій вибірці ТОП-50 постачальників становить лише 0,359 при максимально можливому значенні – 1. У переважної більшості постачальників є великий простір для вдосконалення своєї комерційної діяльності та нарощування конкурентних переваг”.
- Постачальники продемонстрували різносторонню динаміку розвитку та помітні зміни рейтингових позицій. Оцінка окремих компаній, які входять до ТОП-50 пілотного та поточного випуску рейтингу, показала як значний прогрес, так і регрес у їх діяльності на ринку.
ТОП-5 “стрибків” у рейтингу показали: ТОВ “Київська обласна ЕК” (+19 позицій), ТОВ “ТЕК” (+18), ТОВ “Енерджі 365” (+11), ТОВ “Львівенергозбут” (+6), ТОВ “Кіровоградська обласна ЕК” (+6).
ТОП-5 “провалів” належать: ТОВ “Одеська обласна ЕК” (-26 позицій), ТОВ “Енерго Збут Транс” (-14), ТОВ “Черкасиенергозбут” (-12), ТОВ “Херсонська обласна ЕК” (-10), ТОВ “Енера Вінниця” (-8).
- Постачальники універсальних послуг (ПУП) демонструють вищі оцінки порівняно з постачальниками за вільними цінами (ПВЦ) за всіма категоріями рейтингу, проте розриви між ними поступово скорочуються. Середній загальний рейтинговий бал ПУП (0,457) у 1,76 рази перевищує аналогічний показник ПВЦ (0,260). Разом з тим, розрив між ПУП і ПВЦ, порівняно з пілотним оцінюванням, скоротився приблизно на 8%. Причому, серед постачальників, які займають перші 25 позицій рейтингу, 22 – це ПУП і 3 – ПВЦ, тоді як у пілотному рейтингу лише 2 ПВЦ входило у першу половину рейтингу.
- Вищий рейтинг постачальників асоціюється з більшим обсягом продажу та часткою на роздрібному ринку.Простежується тісний зв’язок між загальним рейтинговим балом постачальника та обсягом продажу ним електроенергії. Така закономірність стимулюватиме компанії до посилення конкурентних переваг – покращення якості онлайн сервісів, розширення та створення більш гнучких, клієнтоорієнтованих комерційних пропозицій для споживачів, покращення прозорості з метою масштабування бізнесу та виходу на загальнонаціональний рівень.
- Середні бали постачальників у рейтингах, сформованих за чотирма категоріями, істотно різняться.Найвищий середній бал постачальники отримали у категорії “Інформування споживачів” (0,630), а найнижчий – у категорії “Прозорість та ділова активність” (0,108). Причому, в останній категорії лідери взагалі відсутні, а низькі оцінки пов’язані з несформованою культурою прозорості – лише 6 із 50-ти постачальників повністю або частково опублікували свою фінансову звітність за 2020 рік (на момент оцінки), а нефінансову звітність не опублікувала жодна компанія. Середні бали постачальників у категоріях “Онлайн сервіси” (0,354) та “Комерційні пропозиції” (0,400) залишаються доволі низькими, що свідчить про значний резерв компаній до покращення своїх практик. Разом з тим, по обом категоріям постачальники продемонстрували помітний прогрес (середні рейтингові бали зросли на 15% та 20% відповідно).
«Значний прогрес компаній у рейтингу можливий – у разі їхньої готовності підвищувати свою прозорість, впроваджувати сучасні формати онлайн обслуговування та створювати ширший асортимент комерційних пропозицій з урахуванням потреб клієнтів, – вважає керівник проекту експерт DiXi Group Богдан Серебренніков. – Крім того, до наступної оцінки наприкінці 2021 року слід очікувати, що більше постачальників оприлюднять фінансову та/або нефінансову звітність за 2020 рік. Доступ до оцінки роботи конкурентів забезпечить поінформованість про найкращі практики на ринку та допоможе постачальникам удосконалювати свою комерційну діяльність з орієнтацією на потреби споживачів».
Детальну, систематизовану інформацію про результати оцінювання ТОП-50 постачальників електроенергії за індикаторами рейтингу можна отримати на замовлення. Для цього необхідно надіслати листа на скриньку [email protected]
Завантажити Рейтинг постачальників електроенергії 2021 рік (Випуск І)
Захід проведено в рамках проєкту USAID “Прозорість енергетичного сектору”, який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”. Публікація «Рейтингу постачальників електроенергії» стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.
Джерело: DiXi Group