Україна 2019-2020: широкі можливості, суперечливі результати


4 березня 2020 року Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі, спільно з Місією Канади при Європейському Союзі та за підтримки Європейського Союзу організував конференцію з питань реформ в Україні з нагоди публікації Центром Разумкова щорічного звіту: «Україна 2019-2020: широкі можливості, суперечливі результати». Захід зібрав посадовців, дипломатів, експертів, журналістів та широку аудиторію, яка цікавиться розвитком подій в Україні.

 Роберт Сінклер, заступник Голови Місії Канади при Європейському Союзі, відкрив конференцію, зазначивши, що Канада була першою країною, яка визнала незалежність України в 1991 році і з того часу підтримувала та інвестувала у розвиток та реформи України.

 «Канада має довготривалі та щирі стосунки з Україною».

Микола Точицький, Представник України при Європейському Союзі,  у своєму вітальному слові підкреслив, наскільки важливі такі заходи для України. Пан Точицький наголосив на потребі продовжувати реформувати економіку та армію України.

 «Ми продовжимо реформи, оскільки завдяки ним ми стаємо сильнішими та стійкішими».

Олена Карбу, виконавчий директор Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі, модератор дискусії, подякувала Місії Канади за довготривалу співпрацю і підкреслила постійні зусилля України щодо наближення до ЄС. Вона зазначила, що Офіс є об’єднанням провідних аналітичних центрів, які працюють разом для просування процесів демократизації та європеїзації в Україні. Пані Карбу подякувала пану Якименку та всім авторам за їх роботу над щорічним звітом, який допомагає зрозуміти, що відбувається в та навколо України.

 «Ми продовжуємо нашу роботу з відкриття України Європі за допомогою незалежної експертизи».

Юрій Якименко, заступник генерального директора Центру Разумкова, представив результати 2019 року та прогнози на 2020 рік для України у сферах внутрішньої та зовнішньої політики, економіки, безпеки та оборони. Він наголосив, що 2019 рік був важливим роком, який приніс зміни, які визначатимуть майбутнє країни. Попередній рік ознаменувався виборами та встановленням нової політичної системи, в якій президент є центром процесу прийняття рішень. Основними недоліками, на яких наголосив пан Якименко, є відсутність концептуальних підходів та стратегічного бачення, а також політика компромісів у відносинах з Росією. Реформи продовжуються, але системного підходу бракує. Повний звіт можна побачити тут.

 «Темпи виконання УА є важливими з огляду на те, що під час президентської каденції Зеленського має бути виконана левова частка положень цього документа».

Аманда Пол, старший аналітик Центру європейської політики, заявила, що важливо, щоб реформи в Україні продовжувалися. Важливо і те, що Україна не змінила напряму своєї зовнішньої політики і продовжує рух до ЄС. Конфлікт на Донбасі залишається найголовнішою загрозою безпеці. Пані Пол підкреслила відсутність стратегії для просування вперед у вирішенні конфлікту. Вона нагадала, що Україні потрібно терміново активізувати економічні відносини не лише з ЄС, а й з Азією, Африкою та Близьким Сходом.

 «Комунікація з суспільством має велике значення, і Зеленський не повинен про це забувати».

Пітер Вагнер, голова Групи підтримки України Європейської Комісії, привітав звіт та визнав його фактологічну вірність. Він нагадав, що безвізовий режим є одним зі свідчень свободи та довіри, які ЄС надає Україні.

 «Ми продовжуємо підтримувати незалежність та територіальну цілісність України. Крим – це Україна».