Україна та Угода про асоціацію: моніторинг виконання (1 грудня 2016 -1 листопада 2017)


Угода про асоціацію передбачає, що до кінця 2025 року Україна має наблизити своє законодавство до законодавства ЄС та імплементувати в своє законодавство положення приблизно 550 актів ЄС.

Звичайно, що мова йде про поступову імплементацію, і кожен документ має свої строки та вимоги щодо форми такої імплементації.

За період з 1 грудня 2016 року по 1 листопада 2017 року Україна мала імплементувати зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію та наблизити власне законодавство до законодавства ЄС у десяти сферах, що становлять сукупно 86 зобов’язань щодо імплементації нормативних актів ЄС:

1) Технічні бар’єри у торгівлі – 5 зобов’язань; 2) Митні питання та сприяння торгівлі – 2 зобов’язання; 3) Енергетика – 13 зобов’язань; 4) Оподаткування – 1 зобов’язання; 5) Навколишнє середовище – 10 зобов’язань; 6) Транспорт – 19 зобов’язань; 7) Діяльність компаній – 6 зобов’язань; 8) Захист прав споживачів – 14 зобов’язань; 9) Соціальна політика – 12 зобов’язань; 10) Громадське здоров’я – 4 зобов’язання.

Найбільш успішно імплементація зобов’язань відбувалась у двох сферах:

  • технічні бар’єри у торгівлі (в частині рамкового законодавства)
  • енергоефективність будівель.

Одним із факторів, що вплинув на результат є те, що імплементація зобов’язань у сфері технічного регулювання розпочалась більше 5 років тому. Інший фактор – це активна позиція ключових зацікавлених сторін. У сфері технічного регулювання Україна виконала зобов’язання в частині горизонтального (рамкового) законодавства. У сфері енергоефективності будівель були прийняті базові закони, які мають запустити впровадження окремих секторальних політик у сфері покращення енергоефективності будівель.

Також досить успішно Україна імплементувала норми, які стосуються наступних сфер:

  • захисту прав споживачів щодо товарів, що не відповідають їх зовнішньому вигляду та які представляють загрозу для здоров’я та безпеки споживачів;
  • навколишнього середовища щодо оцінки впливу на довкілля та управління водними ресурсами;
  • соціальної політики щодо безпеки праці вагітних працівниць та рівного ставлення у соціальному забезпеченні;
  • діяльність кампаній щодо щорічних рахунків окремих типів компаній.

Всі інші зобов’язання знаходяться на різних етапах імплементації і не можуть вважатися виконаними. Найскладніша ситуація із імплементацією acquis ЄС відбувається у сфері морського транспорту, де не розроблено майже жодного проекту нормативно-правового акту.

Читати далі