Україна зробила вагомий поступ у 4 з 20 очікуваних досягнень Східного Партнерства за останній рік – УНП ФГС СхП


Про це йдеться у моніторинговому звіті “Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року”, який презентувала Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП). 

Дорожня карта “20 досягнень Східного партнерства до 2020 року” була прийнята у 2017 році. З того часу УНП ФГС СхП щороку моніторить поступ України за цими напрямками. У 2019-2020 роках найбільшого поступу Україні вдалося досягти у сферах «Прогалини в доступі до фінансів та фінансової інфраструктури», «Безпека», «Дослідження та інновації» та «Європейська школа Східного партнерства». Ці сфери отримали максимальну оцінку (+++) від профільних експертів, які їх аналізували. Найнижчу оцінку (+) отримала сфера “Енергоефективність, використання відновлювальної енергії, а також зменшення викидів парникового газу”.

За словами редактора звіту, Геннадія Максака, виконавчого директора Ради зовнішньої політики «Українська призма», всі дані, представлені у Звіті, верифікуються з можливостями державних інституцій для спільного бачення ситуації та оцінки зусиль держави. Також він повідомив, що лише Українська національна платформа випускає такий продукт на періодичній основі.

Представники державних органів влади, які виступали на заході, виступили із спільним баченням майбутнього формату Східного Партнерства – він повинен надавати перспективу отримання членства в ЄС для тих країн, які демонструють успіхи у виконанні завдань та наближенні законодавства. Таку думку висловили: Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом, Зоряна Макаруха, керівниця експертної групи з діалогу високого рівня Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, та Марина Михайленко, директор Департаменту ЄС і НАТО Міністерства закордонних справ України.

За словами Зоряни Макарухи, те, що Україна, Грузія та Молдова імплементують Угоду про асоціацію, зумовлює необхідність започаткування нового формату співробітництва між ЄС та цими країнами. Посилений формат СхП+ повинен лягати в основу нового програмного документу і нової політики Східного партнерства.

Марина Михайленко повідомила, що Україна, Грузія і Молдова виступають єдиним голосом у просуванні спільних інтересів. Країни виступили за створення в рамках СхП формату посилених діалогів “ЄС + 3 асоційовані партнери”, зокрема у сфері імплементації ПВЗВТ та секторальної інтеграції. У попередні роки було проведено дві неформальні зустрічі у такому форматі. Тепер завдання стоїть формалізувати і розширити такий діалог.

2020 рік є фінальним в імплементації Дорожньої карти “20 досягнень Східного партнерства до 2020 року”, оскільки політика СхП зазнає змін із прийняттям нового бюджету ЄС (2021-2027) та нового  зовнішньополітичного Інструменту сусідства, розвитку та міжнародної співпраці (NDICI). Тому запуск нової дорожньої карти слід очікувати на наступному Саміті Східного партнерства, який попередньо повинен відбутися у березні 2021 року.

Джерело: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій