Євроатлантична інтеграція України: що далі?


18 жовтня 2018 року Офіс відвідав експертну дискусію на тему “Євроатлантична інтеграція України: що далі?”. Захід був організований Vocal Europe та Science 14. Група експертів обговорила основні теми, що стосуються процесу інтеграції, а також наслідки, пов’язані з приєднанням до ЄС регіону, який все більше розглядається як геополітична ціль інших потужних гравців.

Відкриваючи конференцію, Ебубекір Ісік, політичний аналітик Vocal Europe, дослідник у Вільному університеті Брюсселя (VUB) та модератор заходу, привітав спікерів та учасників конференції. Після презентації спікерів, він коротко пояснив, чим займається Vocal Europe. Vocal Europe – це незалежна неприбуткова платформа, спрямована на сприяння діалогу та координації між ЄС та Іраном, Ізраїлем, Росією, Туреччиною та Західними Балканами.

Ісік: “Я радий вітати спікерів та учасників, щоб обговорити євроатлантичну інтеграцію України”.

Почесний голова Vocal Europe, член та колишній президент Європейського економічного та соціального комітету (ЄЕСК) Анрі Малосс, поділився з аудиторією своїм баченням Європи, що є баченням великої Європи. Він розповів аудиторії про свою першу співпрацю з Україною, яка відбулася в листопаді 2013 року, коли йому було запропоновано виступити  на засіданні Саміту Східного партнерства у Вільнюсі. Коли він виступав на саміті, він вважав, що не можна просити Україну вибирати між Росією та Європою. Країна не може вибрати свого сусіда, і Україна є частиною Європи. Пан Малосс підтримав процес реформ в Україні. Крім того, спікер не погодився з тим, як розглядається ситуація в Україні в “брюссельській бульбашці”. По-перше, “бізнес, як завжди” триває, незважаючи на те, що люди знаходяться у в’язниці без будь-якої юридичної підстави. По-друге, ситуація на Сході України є неприйнятною, на його думку. По-третє, Україна доклала всіх зусиль до процесу реформ. Тим не менш, чіткої перспективи членства в ЄС у майбутньому не було надано. Спікер назвав це ставлення безвідповідальним.

Малосс: “Моє бачення Європи – це велика Європа”.

Директор Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі Олена Карбу нагадала аудиторії, що 2019 рік стане важливим роком виборів. Пані Карбу зазначила, що згідно з опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва,  що проводилося влітку 2018 року, 52% громадян України виступають за майбутнє членство в ЄС, а 60% вважають, що Україні слід продовжувати реформи, навіть якщо ЄС не надаватиме державі перспективу членства. Дві третини висловлюються за необхідність підштовхувати українську владу до реформ. Крім того, пані Карбу зазначила, що спостерігається значне зростання числа громадян України, які виступають за інтеграцію України до НАТО. З 2012 року ця цифра зросла втричі: з 13% до 43% у 2018 році. Якби референдум по НАТО відбувся завтра – 63% громадян взяли б участь. 67% з них висловились би “за” членство в НАТО. Головний аргумент на користь членства – це гарантія безпеки України. Результати майбутніх виборів не можуть бути передбачені. Спікер вказала на ризики, які вона бачить у виборах наступного року. Зростаюче число фахівців залишає країну, що може мати наслідки для процесу реформ. Більше того, складне економічне становище може бути підґрунтям для популізму. На додаток до цього, виборче законодавство ще не повністю реформовано. Реформи завжди мають вирішальне значення.

Карбу: “Кількість громадян України, які підтримують інтеграції України до НАТО, зросла”.

Ігор Турянський, Надзвичайний і Повноважний Посол України у відставці, вважає, що існує брак інформації про те, що насправді відбувається в Україні. Крім того, він підкреслив, що ЄС несе відповідальність за забезпечення інтеграції України до ЄС. Його цифри щодо підтримки українцями членства в ЄС (56%) та НАТО (44%), відрізняються від цифр, які представила пані Карбу. Він пояснив, що дані залежать від агентства, що проводить опитування, і що думка людей змінюється щодня. Крім того, спікер вважає, що відповідні ключові політичні заходи мають бути спрямовані і на ЄС, і на Схід.

Турянський: “ЄС має забезпечити інтеграцію України до ЄС”.

Асоційований старший науковий співробітник Центру європейських політичних досліджень (CEPS) Майкл Емерсон повідомив аудиторію про те, що Юлія Тимошенко є найпопулярнішою фігурою в Україні, якщо говорити про майбутні вибори. Він вважає, що її економічна програма є абсолютно популістською. Стосовно відносин між Україною та ЄС, спікер підкреслив, що для України важливо знати, що станеться поза межами Угоди про асоціацію та DCFTA.

Емерсон: “Для України важливо знати, що станеться після Угоди про асоціацію та DCFTA”.

Бруно Лете, старший науковий співробітник з питань безпеки та оборони Німецького фонду Маршалла (GMF), підкреслив, що Україна повинна визначати пріоритети своєї внутрішньої політики, оскільки з неї все починається. Якщо це не вдасться, решта теж не вдасться. Крім того, Україна несе відповідальність за власну євроатлантичну інтеграцію. Спікер висловив думку, що зміни останніх 5 років були величезними. Тим не менше, потрібно багато чого зробити. Крім того, пан Лете розповів про відносини між Україною та США, де зазначив, що Адміністрація Трампа підтримує Україну. Що стосується відносин між Україною та ЄС, то спікер запропонував обом сторонам працювати над їхньою економічною безпекою.

Лете: “Україна має покращити свою внутрішню політику”.