Закон України про мову у питаннях і відповідях


25 квітня Верховна Рада України прийняла Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». UkraineWorld пояснює ключові положення закону у питаннях і відповідях.

У царській Росії та в Радянському Союзі українська мова страждала від численних переслідувань. Вона була заборонена для громадського користування між 1876 і 1905 рр. Після короткого ліберального періоду (незалежність України в 1917-1920 рр., а потім культурне відродження в 1920-і рр.) вона страждала від довгих десятиліть радянського «лінгвіциду».

Були репресовані ключові письменники та інші представники української культури; їхні роботи були заборонені; українська була штучно наближена до російської в офіційних словниках, в університетах і в школах; українські школи були набагато менш поширені, ніж російські, особливо у великих містах. Після здобуття незалежності в 1991 р. українська мова стала державною (національною) мовою в Україні, відповідно до Конституції. Проте століття переслідувань залишили сліди: де-факто російська мова все ще домінує в Україні, особливо у великих містах.

Закон необхідний для того, щоб створити більше стимулів для розвитку української мови, зробити її більш помітною і більш практичною, і досягти більшого паритету з російською мовою в суспільному користуванні.

Читати далі (англійською)