Чому українські юристи ставляться до нового Верховного суду з обережністю?


У листопаді в Україні було сформовано новий Верховний Суд, який розпочне свою діяльність у грудні.

Напередодні початку діяльності Верховного суду Центр політико-правових реформ провів опитування, яке вивзначило очікування правової спільноти від нового інституту.

Хорошою новиною є те, що 55% опитаних юристів вважають, що новий Верховний Суд матиме позитивний вплив на підвищення довіри громадян та бізнесу до української юстиції, а 33% не вірять в це.

На жаль, незважаючи на досить високі очікування від нового Верховного Суду, 57% опитаних юристів негативно оцінюють здатність нового Верховного Суду протистояти політичним впливам. І лише 34% демонструють оптимізм у цьому питанні.

Причина такого критичного ставлення полягає не в законодавстві, що є досить сприятливим для того, щоб судді відчувавали себе незалежними та чесними. Відповідь полягає в невідповідній імплементації, яка не веде до заявлених цілей судової реформи. І, перш за все, такими цілями є очищення судової системи, а також подолання політичних впливів.

Виявляється, Вища кваліфікаційна комісія та Вища рада правосуддя, які проводили відбір суддів, не змогли забезпечити впевненість у справедливих результатах конкуренції та відсутності політичного впливу на них. На жаль, це заклало досить крихку основу для запуску діяльності нового Верховного Суду.

Здається, що, не маючи реального впливу на результати, українська громадськість переважно програла боротьбу за новий Верховний Суд політичним властям.

Читати далі