Чим сьогоднішня Україна відрізняється від України, що вітала Пола Манафорта


Важливо пам’ятати про основні відмінності між Україною часів правління Януковича та сьогоднішньою Україною. 8 аспектів для порівняння “тоді” та “зараз”.

Росія vs Європа. Україна Януковича була політично та економічно орієнтована на Росію. З 2014 року Україна переорієнтувала свою економіку з російського  ринку на альтернативні (західний, але не тільки).
Централізація vs децентралізація. Пострадянська Україна була високо централізованою країною. З часів Євромайдану логіка розвитку України змінилася. Значна частка податків зараз залишається на місцевому рівні.
Репресивна поліція vs дружня поліція. Режим Януковича загострював репресивні сили МВС. В даний час Україна продовжує реформу поліції, основним досягненням якої є те, що поліція стає набагато більш дружньою та відкритою для громадян.
Непрозорий уряд  vs прозорий уряд. Головний інстинкт режиму Януковича полягав у тому, щоб відкрито демонструвати своє колосальне багатство, але приховувати джерела. Сьогодні, завдяки відкритим регістрам власності, електронному декларуванню активів чиновників, багатство політиків та державних службовців стало помітним і прозорим.
Крадіжки  vs контроль за державними коштами. Маніпуляції з державними закупівлями були одним з основних джерел корупції в пострадянській Україні. Тепер ProZorro, Інтернет-платформа для державних закупівель та українське ноу-хау, ін’єктують конкуренцію та прозорість в цій галузі.
Залежні органи vs незалежні органи. За часів Януковича було б неможливо уявити, що державний орган буде незалежним від впливу президента. Система зараз поступово змінюється.
Іноземці  vs іноземці. Період Януковича був знаменитий рівнем інфільтрації росіян в українських державних установах та інформаційній сфері. Нинішній уряд славився запрошенням поляків, литовців, грузинів, американців, канадців та інших.
Рекомунізація  vs декомунізація. Режим Януковича багато в чому імітував російську модель. Після Євромайдану Україна замість “декомунізації” почала протилежний шлях.

Підготовлено Володимиром Єрмоленком та Віталієм Рибаком для UkraineWorld.

Читати далі (англійською)