Слова та війни: книга про кремлівську пропаганду


Протягом останніх років і навіть десятиліть Україна була на передньому рубежі протидії російській інформаційній війні.

Країна зазнала впливу російської пропаганди, дезінформації та гібридної війни раніше, ніж більшість європейських або американських суспільств. Це робить український досвід унікальним та дуже інформативним для тих, хто нещодавно стикнувся з проблемою російської пропаганди.

Інтерньюз-Україна опублікували книгу “Слова і війни: Україна опинилася перед російською пропагандою”. Книга – це дослідження українського досвіду боротьби з російською інформаційною війною. Вона написана групою українських авторів на основі власних досліджень та інтерв’ю з  громадянським суспільством та медіа-експертами з інформаційного аналізу, вивчення російської пропаганди, розвінчування фейкових новин та інформаційної безпеки.

Книга містить такі основні меседжі:

  • Російська пропаганда не є винаходом недавнього минулого. Вона має глибоке коріння, яке можна простежити як мінімум з радянських часів. Стратегії “після правди” – це не винахід путінської епохи.
  • Тим не менш, сьогоднішня російська пропаганда не тільки нагадує радянські моделі, але також відрізняється від них. ЇЇ мета полягає не в наданні власного наративу, а й у послабленні існуючих демократичних наративах західних суспільств. Не будучи спроможною Росія намагається показати, що західні наративи є нестабільними.
  • Проблема російської пропаганди ширша за фейкові новини. Вивчення фейків є також важливою частиною цієї книги; проте аргумент полягає в тому, що російська пропаганда йде далі за фейкові новини, і що вона використовує конкретний дискурс, який має чітку напівмілітаристську тональність і спрямований на перемогу у війні.

Однак книга не лише описує проблему, але також пропонує політичні варіанти того, як боротися з ним. Вона надає рекомендації Україні і міжнародному співтовариству.

Читати далі (англійською)